sportowy ranking województw opolskie

Województwo opolskie: zwycięstwo w sportowym rankingu województw

Opolszczyzna najbardziej wysportowanym regionem Polski! O zwycięstwie zadecydowały m.in. wysoka dostępność obiektów sportowych, sporo imprez, a także licznie działające tu kluby sportowe.

W naszym sportowym rankingu województw wszystkie trzy miejsca na podium zajęły regiony leżące na terenie historycznego Śląska. Palmę pierwszeństwa dzierży zaś najmniejsze z nich – opolskie.

W przeliczeniu na liczbę mieszkańców to właśnie tutaj do użytku zostało oddanych najwięcej obiektów sportowych. Aktywne spędzanie czasu promowane jest także poprzez duże imprezy i działalność w licznych klubach sportowych.

opolskie cytat

Dużo stadionów i boisk, mało siłowni

Choć Opolszczyzna zajmuje na mapie mały obszar, to charakteryzuje się największą liczbą obiektów sportowych przypadających na pojedynczego mieszkańca. To kryterium okazało się decydujące w końcowej klasyfikacji i pozwoliło o włos zwyciężyć z Dolnym Śląskiem, który w naszym rankingu zajął drugiej miejsce.

Opolskie przoduje głównie pod względem dostępności stadionów i boisk do wielkich gier: na każde 10 tys. mieszkańców przypada tu 5 tego typu obiektów. W Opolskiem dość często odbywają się również duże imprezy sportowe. W ubiegłym roku zorganizowano tu 12,3 imprezy na 100 tys. mieszkańców; ten przelicznik pozostaje lepszy tylko na Kujawach.

Na minus trzeba jednak zaliczyć słabą dostępność siłowni i klubów fitness. Jedynie 30 placówek tego typu na terenie całego województwa zapewniło dopiero dziesiąte miejsce w tej kategorii.

W podsumowaniu szkół posiadających klasy o profilu sportowym Opolszczyzna zajmuje zaś pozycję dokładnie w połowie tabeli: ich dostępność jest porównywalna z Wielkopolską i Dolnym Śląskiem.

Opolszczyzna siatkówką stoi

Najmocniej zakorzenioną tu dyscypliną jest niewątpliwie siatkówka. Kędzierzyńska ZAKSA to aktualny mistrz kraju i jedna z najbardziej utytułowanych drużyn w historii polskiej „siatki”. Wysoki poziom prezentują także zespoły Stal AZS PWSZ Nysa i UNI Opole – obydwa regularnie ocierają się o awans do siatkarskiej ekstraklasy. W koszykówce zaś ze zmiennym szczęściem radzi sobie prudnicka Pogoń.

6 milionów na sport, ale aktywność mieszkańców poniżej średniej

Opolskie jest również w pierwszej piątce województw, w których samorządowe nakłady na kulturę fizyczną są największe. Całkowita suma wydatków województwa opolskiego na kulturę fizyczną i sport wyniosła w ubiegłym roku prawie 6,25 mln zł.

Do uprawiania sportu przynajmniej raz w tygodniu przyznaje się 47 proc. ludności – wynik ten stoi o 1 punkt proc. poniżej krajowej średniej. Pamiętajmy jednak, że na terenie całej Polski wskaźnik aktywności oscyluje wokół 50 proc. Można więc założyć, że Opolskie nie odstaje pod tym względem od normy.

ranking sportowy wojewodztwo opolskie podsumowanie

Influencerzy na Opolszczyźnie

Czy opolskim influencerom uda się podnieść mieszkańców regionu z foteli? Całkiem możliwe! Chociaż nie znajdziemy ich tu tak wielu, co w większych województwach, to jednak kilkoro z nich zbudowało już sporą bazę fanów.

Najpopularniejsi z nich to m.in. specjalista od crossfitu Łukasz Dabbachi, udzielający się również jako model. Polecamy także profile społecznościowe Eweliny Knapek - uśmiechniętej trenerki i menadżerki klubu fitness z Opola. Podopieczne “Shape Fitterki” cenią ją przede wszystkim za energię, motywację i radość, od której wręcz kipią jej wpisy i publikowane zdjęcia.

Warto też zwrócić uwagę na Weronikę Jaintę, utalentowaną fit-kucharkę, dzięki której znajdziemy inspirację nie tylko na siłowni, ale również w kuchni. Innym miłośnikiem zdrowego stylu życia i słodyczy z Opola jest Łukasz – trener personalny, którego proteinowe naleśniki poleciłaby nawet Magda Gessler.

Opolskie na tle innych województw

Zobacz, jak w sportowym rankingu województw wypadły pozostałe regiony Polski!

ranking sportowy województw