Historia Marki adidas

Trudno byłoby znaleźć dziś osobę, która nie kojarzy nazwy adidas lub słynnych trzech pasków w logo marki. Niemiecki koncern jest dziś prawdziwą potęgą przemysłu sportowego, a jego oferta nieustannie powiększa się o nowe, innowacyjne modele butów i ubrań! Tamarka ma wieloletnią historię i przepis na sukces!

adidas - historia marki

1924

Adolf Dassler postanawia wraz z bratem otworzyć fabrykę obuwia. Rejestruje spółkę pod nazwą Gebruder Dassler Schuhfabrik i rozpoczyna tworzenie pierwszych, unikalnych butów. Oczywiście od początku skupia się na sportowcach. Pierwsze działania braci Dassler to prawdziwy popis kreatywności! Obuwie szyją oni w pralni swojej mamy z jedynych dostępnych tworzyw, czyli płótna z namiotu i gumy ze zbiornika na paliwo.

1936

Adolf Dassler jako urodzony sprzedawca postanawia namówić popularnego czarnoskórego biegacza - Jessiego Owensa, by wystąpił na Igrzyskach w obuwiu zaprojektowanym przez Dasslerów. Jak zwykle odnosi sukces, a lekkoatleta zdobywa w trakcie Olimpiady cztery złote medale w biegach krótkodystansowych. Wszystko wskazuje na to, że buty Dasslerów są naprawdę skuteczne!

1939 - 1945

Podczas drugiej wojny światowej bracia Dassler nie zwalniają tempa, jednak w pewnym sensie przebranżawiają się. Zamiast butów sportowych projektują… obuwie dla niemieckiej armii. Biznes wciąż odnosi sukcesy, nawet w tak trudnych czasach.

1948

Bracia Dassler z niewyjaśnionych do dziś przyczyn rozstają się i otwierajądwie konkurencyjne firmy.

1949

Adolf Dassler nadaje swojej marce nazwę od pierwszych liter swojego imienia i nazwiska - Adi + Das. W tym samym czasie tworzy także swoje logo w postaci słynnych dziś trzech pasków. Niewątpliwie te wyróżniki dały początek ogromnej popularności adidasa!

1954

Kolejny przełom w rozpoznawalności firmy adidas, czyli zwycięstwo niemieckiej reprezentacji piłki nożnej w finale Mistrzostw Świata. Narodowa drużyna Adolfa Dasslera pokonała Węgrów oczywiście w butach z trzema paskami!

1967

Adolf Dassler rozpoczyna produkcję ubrań sygnowanych trzema paskami.Hitem są popularne do dziś dresy.


1978

Adolf Dassler umiera na serce, ale firma pozostaje w rękach rodziny, a dokładnie żony oraz syna, którzy już wcześniej pracowali dla adidasa.

adidas2001

Kolejna zmiana na stanowisku kierowniczym w adidasie. Za sterem staje Herbert Heiner. I to właśnie on odpowiada za kontrakty z największymi gwiazdami świata sportu, które dziś są najlepszą reklamą marki! Twarzami adidasa stają się między innymi David Beckham i Muhammad Ali.
2004

Przychodzi czas na mariaż sportu i mody, a dokładniej adidasa i Stelli McCartney - popularnej projektantki. Stella od 2004 roku projektuje dla adidasa unikalne linie Performance, które cieszą się ogromną popularnością wśród fashionistek.

1928

Pierwszy sukces sportowców na Igrzyskach Olimpijskich zdobyty w butach Dasslerów. Pamiętny moment ustanowienia rekordu świata w biegu kobiet na 800 metrów przez Linę Radke - lekkoatletkę z Niemiec. Lepszej reklamy panowie nie mogli sobie nawet wymarzyć!

adidas


1960

Podczas Igrzysk Olimpijskich w Rzymie około 75% sportowców nosiło buty adidasa. To prawdziwy fenomen wśród marek sportowych!
1970

adidas po raz pierwszy projektuje piłki futbolowe dla FIFA World Cup. To był początek tradycji, która trwa do dziś.Lata 80.

Marka po śmierci założyciela radzi sobie całkiem dobrze głównie za sprawą współpracy z raperami - twórcami najpopularniejszej w tamtym czasie muzyki. Synonimemstylu tej subkultury do dziś pozostają sneakersy, które zostały stworzone właśnie w latach osiemdziesiątych, czyli adidas Superstar.

Lata 90.

Firma zyskuje nowego właściciela - Roberta Louisa Dreyfusa, który nadaje nowy kierunek jej działalności. Cel: pojawić się na wszystkich największych imprezach sportowych na świecie. W 2000 roku podczas Igrzysk w Sidney marka odzyskuje dawną sławę jak za czasów Adolfa Dasslera! Jej ubrania i buty nosi zdecydowana większość startujących sportowców.

adidas

2010 - 2017

Do zaszczytnego grona współpracowników adidasa dołączają gwiazdy muzyki, czyli Rita Ora i Pharell Williams. Projektują oni dla marki swoje linie ubrań i butów. Jednak największym przełomem w nowoczesnej historii adidasa była zdecydowanie współpraca z Kanye Westem - raperem i celebrytą, którego buty sportowe stały się najbardziej pożądaną gratką świata mody sportowej!