sportowy ranking województw podlaskie

Województwo podlaskie: 11. miejsce w sportowym rankingu województw

Podlasie na dalekim, 11. miejscu w finale sportowego rankingu województw. Region radził sobie słabo, w każdej konkurencji plasując się w dolnych połowach tabel.

Najwyższa lokata Podlasia to piąte miejsce w porównaniu szkół posiadających w swej ofercie klasy o profilu sportowym. W innych konkurencjach jednak województwo zdobyło niewiele punktów.

sportowy ranking województw podlaskie

Niezłe możliwości dla młodych sportowców

Jak już wspomnieliśmy, Podlasie najlepiej poradziło sobie w zestawieniu liczby szkół posiadających w ofercie oddziały sportowe. Chociaż w całym regionie tego typu placówek nie ma zbyt wiele, to w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców ich odsetek wynosi 4,39 – to całkiem niezły wynik, zauważalnie wyższy od krajowej średniej (3,52).

Nie najgorzej prezentuje się również bilans samorządowych wydatków na krzewienie kultury fizycznej. Na każdego mieszkańca przypadło tu 2,46 zł. Kwota ta jest niższa od średniej (4,1 zł), ale umożliwiła Podlasiu dotarcie do dziewiątej pozycji w tej kategorii – i tym samym zdobycie kilku cennych punktów.

Na dziewiąte miejsce województwo dotarło także w kategorii porównującej dostępne tu siłownie i kluby fitness. Łączna liczba tego typu placówek wynosi 36. W porównaniu do innych województw to niewiele, ale na 100 tys. mieszkańców przypadają 3 obiekty – nieco więcej niż na pobliskiej Warmii i Mazurach.

Tę samą lokatę Podlasie zajęło również w porównaniu działających tu klubów sportowych – łącznie znajdziemy ich 459. Najsłynniejszym podlaskim klubem niezmiennie pozostaje białostocka Jagiellonia, jeden z najsilniejszych zespołów piłkarskiej Ekstraklasy.

Mało imprez i obiektów sportowych

W pozostałych kategoriach Podlasie nie popisało się niczym szczególnym. Najsłabiej region wypadł pod względem dostępności dużych obiektów sportowych: na 10 tys. mieszkańców łącznie przypadają niecałe 2 takie miejsca. Odsetek ten jest niższy tylko na Mazowszu, ale tam baza infrastruktury jest nieporównywalnie większa.

Ponadto Podlasie zajęło trzecie miejsce od końca pod względem organizowanych tu dużych imprez sportowych. Łączna liczba 75 wydarzeń nie zachwyca; w ubiegłym roku mniej imprez zorganizowano jedynie w lubuskim.

Tylko trochę lepiej województwo zaprezentowało się pod względem aktywności mieszkańców. 44 proc. z nich przyznało się do regularnego uprawiania sportu – to jednak dopiero dwunasty wynik w kraju.

Influencerzy z Podlasia

Chociaż region w finale podsumowania zajął odległą lokatę, to możemy tu znaleźć kilkoro wartych uwagi influencerów sportowych.

My zwróciliśmy uwagę na Macieja Ilczuka, trenera personalnego, który może pochwalić się imponującymi sukcesami swoich podopiecznych. Odpowiedni mentoring to jedno, ale Ilczuk na każdym kroku przypomina, że praca nad dobrą formą to zasługa przede wszystkim ciężkiej pracy prowadzonych przez niego osób.

Regionalną specjalistką od kobiecego fitnessu jest zaś Magdalena Babińska, która codziennie prezentuje proste przepisy na zdrowe potrawy, które można przyrządzić w kilka chwil. Jak z chleba, twarogu i kilku warzyw zrobić pełnowartościowy posiłek przedtreningowy? Magda pokazuje, że to możliwe!

Warto też zajrzeć na instagramowy profil białostoczanki ukrywającej się pod pseudonimem Xblondji. Nicola jest trenerką personalną, która kocha trening siłowy i zumbę, udowadniając, że intensywny wysiłek to jeden z najlepszych sposobów wypoczynku.

Podlaskie na tle innych województw

Zobacz, jak w sportowym rankingu województw wypadły pozostałe regiony Polski!

ranking sportowy województw