sportowy ranking województw świętokrzyskie

Województwo świętokrzyskie: ostatnie miejsce w sportowym rankingu województw

Świętokrzyskie zamyka klasyfikację generalną sportowego rankingu województw. Chociaż w dwóch konkurencjach województwo poradziło sobie całkiem nieźle, to jednak łączna liczba zebranych punktów okazała się najmniejsza.

Województwo świętokrzyskie w większości kategorii straciło sporo punktów. W trzech z nich region zajął ostatnie lokaty, zaś w kilku pozostałych do mety doszlusował pod koniec stawki. Województwo ze stolicą w Kielcach zasłużyło na miano outsidera. Pomiędzy Świętokrzyskiem a zajmującymi ex aequo przedostatnie miejsca Lubelskiem i Łódzkiem zionie ośmiopunktowa luka, zaś do lidera region stracił aż 51 punktów.

sportowy ranking województw świętokrzyskie

Wenta zachęca do sportu

Świętokrzyskie najlepiej wypadło pod względem aktywności sportowej mieszkańców. 52 proc. przyznaje się do uprawiania sportu przynajmniej raz w tygodniu. To wynik zbliżony do czołówki rankingu i o 3 punkty procentowe wyższy od krajowej średniej. Przykład idzie tu z góry, bowiem prezydentem stolicy regionu jest były selekcjoner narodowej kadry szczypiornistów – Bogdan Wenta.

Województwo zgarnęło też sporo punktów w porównaniu liczby dużych imprez sportowych, które w ubiegłym roku miały tu miejsce. 127 wydarzeń zapewniło mu szóste miejsce w kraju, dając wynik nieco ponad 10 imprez na 100 tys. mieszkańców.

Do największych lokalnych imprez zdecydowanie należą rozgrywki piłki ręcznej, w której na szczeblu europejskim świetnie radzi sobie drużyna PGE Vive Kielce. Dużą popularnością cieszy się także futbol, mocno zakorzeniony w Ekstraklasie dzięki grze kieleckiej Korony. W Miedzianej Górze mieści się zaś jeden z dwóch profesjonalnych torów motorowych w kraju.

Ostatnie, ostatnie, przedostatnie...

Jak zatem widać, sport w Świętokrzyskiem nie ma się tak źle, jak mogłoby sugerować miejsce w naszym rankingu. W ocenianych przez nas kategoriach region radził sobie jednak bardzo słabo, skutecznie pozbawiając się możliwości walki o wyższą lokatę. Świętokrzyskie w statystykach okazało się więc ewidentnym słabeuszem.

Województwo najgorzej wypadło pod względem liczby działających tu klubów sportowych (2,72 na 10 tys. mieszkańców), szkół posiadających w ofercie klasy sportowe i mistrzostwa sportowego (1,28 na 100 tys. mieszk.) i dostępnych tu siłowni oraz klubów fitness (1,68 na 100 tys. mieszk.). W tych kategoriach region zajmował ostatnie miejsca w tabelach.

Ponadto województwo ulokowało się na trzecim miejscu od końca w porównaniu liczby dużych obiektów sportowych. Pod względem wydatków samorządu na krzewienie kultury fizycznej Świętokrzyskie było zaś przedostatnie (1,88 zł na każdego mieszkańca w 2018 roku).

Świętokrzyscy influencerzy

Chociaż Świętokrzyskie w naszym rankingu poradziło sobie najgorzej, to jednak również tutaj możemy znaleźć kilkoro ciekawych influencerów.

Należą do nich m.in. Adrianna Jędrzejczyk – młodzieżowa mistrzyni Europy w boksie, od niedawna także szczęśliwa mama i, jak mówi sama o sobie, „silna baba”. Jej profil nie tylko motywuje do pracy nad sobą poprzez siłę charakteru, ale też umiejętnie przełamuje stereotypy mówiące o „słabszej płci”.

Zupełnie inaczej prezentuje się profil instruktora zumby Macieja Sarnata, który oprócz tanecznej pasji zaraża też... uśmiechem. Sarnat to wulkan energii, zaś z każdego zdjęcia na jego profilu bije autentyczna pasja do tego, czym zajmuje się na co dzień.

Magdalena Zebzda udowadnia zaś, że zachowanie dobrej formy zależy wyłącznie od naszej silnej woli. Mimo że Magda póki co nie może pochwalić się znaczącymi osiągnięciami, to jednak przy takiej determinacji duże sukcesy są jedynie kwestią czasu. Trzymamy kciuki!

Świętokrzyskie na tle innych województw

Zobacz, jak w sportowym rankingu województw wypadły pozostałe regiony Polski!

ranking sportowy województw