Historia marki Nike

Nike to marka – fenomen. Założona w garażu przez dwóch przyjaciół, dziś jest odzieżowym gigantem, którego logo zna cały świat. Jej historia jest dowodem na to, że pasja, determinacja i oddanie swojej pracy to skuteczny sposób na odniesienie sukcesu. Jak dokładnie kształtowały się jej losy? Poznajcie fascynującą historię marki Nike.
Buty Nike damskie Buty Nike męskieButy Nike dziecięce

Nike - historia marki

1964

Trener lekkiej atletyki, William Bowerman oraz jego uczeń, student nauk biznesowych Phil Knight, zakładają w Washington County przedsiębiorstwo pod nazwą Blue Ribbon Sports. Początkowo dystrybuują jedynie japońskie obuwie, jednak połączenie wiedzy z zakresu sportu i ekonomii pozwala na szybki rozwój firmy.

1972

Po raz kolejny marka udowadnia swoją znakomitą biznesową intuicję. Zostaje nawiązana współpraca z tenisistą Ilie Nastase. Zostaje on oficjalną twarzą marki i… ma zakaz gry w obuwiu innych producentów.

1974

Bowerman i Knight wciąż poszukują nowych technologicznych rozwiązań. Inspiracje znajdują nawet w kuchni. Opatentowują nowy model – Nike Waffle Trainer, którego podeszwa przypomina fakturę gofrów. Pomysł na nią zrodził się podobno podczas jednego z niedzielnych śniadań.

1979

Pojawia się kolejny znakomity patent firmy w postaci poduszek gazowych stosowanych w podeszwie. Od tego momentu użytkownicy mogą cieszyć się jeszcze lepszą amortyzacją i dynamicznym krokiem. Co ciekawe, konstruktorem tego rozwiązania był pracownik NASA, Frank Rudy.

1982

Kolejny obuwniczy przełom – pojawia się pierwszy model Nike Air Force.

1988

Hasło „Just Do It” staje się obowiązującym do dziś sloganem brandu rozpoznawalnym na całym świecie.

Buty Nike Atsuma

2003-2005

Czas ekspansji i nowych technologicznych rozwiązań. Nike przejmuje Converse za kwotę ponad 300 milionów dolarów. Znacznie poprawiają się także warunki produkcji, brand tworzy niezwykle popularną ekologiczną kolekcję – Nike Considered.

2013-2020

Marka nie zwalnia. Co sezon pojawiają się znakomite i zaskakujące fanów Nike propozycje. Reedycje klasyków i zupełnie nowe modele obuwia, dopracowana odzież oraz dodatki sprawiają, że brand kochają miliony klientów na całym świecie. Logo Swoosh i slogan „Just do it” zasłużenie wpisały się w historię sportu i mody, symbolizując najlepszą jakość, świetny design i… wiarę we własne możliwości.

1971

Następuje całkowite zakończenie współpracy z Japończykami. Przedsiębiorstwo oficjalnie zmienia nazwę na Nike, która nawiązuje do greckiej bogini zwycięstwa i wypuszcza pierwszy w pełni autorski model butów o tej samej nazwie. Pojawia się również nowe logo – Swoosh, zaprojektowane przez studentkę Carolyn Davidson. Symbolizuje ono dynamikę, sukces oraz zwycięstwo.

Buty Nike Air Max Excee

1985

Michael Jordan zostaje pierwszym w historii sportowcem, którego nazwiskiem nazwano linię obuwia. Air Jordan stają się marzeniem każdego fana koszykówki.

Lata 90.

Marka rozszerza swoje kolekcje o streetwearową odzież i obuwie. Nawiązuje również kolejne współprace z największymi gwiazdami sportu, takimi jak Andrea Agassi, Michael Schumacher czy Eric Cantona. To również symboliczny koniec pewnej epoki – w 1999 roku umiera William Bowerman.

Buty do biegania Nike Zoom

2008-2012

To kolejny złoty okres w historii marki Nike. Na rynku pojawiają się modele stworzone w oparciu o nowe technologie – Flywire i Flyknit. Z miejsca stają się hitem zarówno wśród zawodowych sportowców, jak i sneakerheadów.

Buty Nike SB Charge Solarsoft

 

[script]var $animation_elements = jQuery('.animacja');var $window = jQuery(window);function sprawdz_widok() { var window_height = $window.height(); var window_top_position = $window.scrollTop(); var window_bottom_position = (window_top_position + window_height); $.each($animation_elements, function() {var $element = jQuery(this);var element_height = $element.outerHeight();var element_top_position = $element.offset().top;var element_bottom_position = (element_top_position + element_height);if ((element_bottom_position >= window_top_position) && (element_top_position <= window_bottom_position)) {$element.addClass('widok');} else {$element.removeClass('widok');}});}$window.on('scroll resize', sprawdz_widok);$window.trigger('scroll');[/script]