Historia marki Puma

Puma to jedna z najpopularniejszych marek sportowych, która swoją działalność rozpoczęła kilkadziesiąt lat temu. Nie byłoby o niej mowy gdyby nie kłótnia dwóch braci, która doprowadziła do powstania dwóch gigantów branży mody sportowej, czyli adidasa i Pumy właśnie.

Puma - historia marki

1924 - 1948

Lata wspólnej działalności braci Dassler pod szyldem marki Gebruder Dassler Schuhfabrik. W tym czasie Adolf (założyciel adidasa) i Rudolf (założyciel Pumy) odnieśli naprawdę ogromny sukces. Zaprojektowane przez nich buty sportowe nie raz zaprezentowane zostały przez wybitnych sportowców podczas Igrzysk Olimpijskich. Zdobywano w nich medale i mistrzostwa. Firma braci przetrwała nawet trudny czas drugiej wojny światowej, w trakcie której Dasslerowie produkowali obuwie dla niemieckiej armii. Jednak w 1948 roku doszło między nimi do poważnego konfliktu, który sprawił, że na rynku pojawiły się dwie konkurencyjne firmy.

1952

Aby jeszcze bardziej udoskonalić swoje projekty dla piłkarzy, Rudolf Dassler podejmuje współpracę ze słynnym trenerem futbolowym – Seppem Herbergerem. Wspólnie opracowują nowe buty – wkręty o nazwie SUPER-ATOM. Bardzo szybko stają się one hitem marki.

1953

Rudolf kontynuuje prace nad nowymi modelami butów piłkarskich i wprowadza do sprzedaży następców SUPER-ATOM o nazwie ATOM: BRAZIL.

1959

Marka Puma staje się firmą rodzinną. Pomagać Rudolfowi Dasslerowi zaczynają jego najbliżsi, czyli synowie oraz żona.

1960

Puma zostaje jedyną firmą obuwniczą na świecie, która do produkcji butów sportowych wykorzystuje gumę wulkanizowaną.

1972

Oferta Pumy nie ogranicza się jednak do butów piłkarskich. Dział zajmujący się obuwiem biegowym daje o sobie znać, gdy w 1972 roku po zwycięstwo w butach do biegania Puma sięga ugandyjski płotkarz John Akki-Bua. Nie byłoby o czym mówić, gdyby nie fakt, że miało to miejsce na Igrzyskach Olimpijskich w Monachium.

1976

W świecie obuwia sportowego debiutuje technologia S.P.A zaprojektowana przez Pumę. Polega ona na podwyższeniu obcasa butów, które miało odciążać ścięgno Achillesa

Lata 80.

Puma rozpoczyna współprace z popularnymi tenisistami. W ich gronie znalazł się między innymi Boris Becker oraz Martin Navratilov.

1989

Projektanci Pumy opracowują i prezentują światu wyjątkowy system amortyzacji zwany TRINOMIC. To też rok, w którym Puma przestaje być firmą rodzinną. Synowie Rudolfa Dasslera sprzedają swoje udziały szwajcarskiemu przedsiębiorstwu. Rozpoczyna się nowy rozdział w historii brandu.

1998

Kontynuacja promocji obuwia tenisowego Pumy. Marka podpisuje kontrakt z gwiazdą kortów Sereną Williams.

Buty Puma

2010 - 2012

Puma staje się oficjalnym dostawcą strojów sportowych dla dziesięciu klubów piłkarskich z Wielkiej Brytanii. Zyskuje także kontrakt z jedną z najlepszych drużyn niemieckich – Borussią Dortmund.

1949

Podczas gdy Adolf Dassler rejestruje swoją markę i jej logo (trzy paski), Rudolf zakasuje rękawy i rozpoczyna pracę nad nowymi, innowacyjnymi projektami. Obuwie biegowe, którym zajmowali się wcześniej wspólnie, zamienia na buty piłkarskie i już w 1949 roku wypuszcza na rynek pierwsze, unikalne korki piłkarskie!

Buty Puma

1970

Rudolf Dassler sięga do dawnych trików marketingowych podpatrzonych u brata – wykorzystuje jako reklamę popularnych sportowców. W tym przypadku mowa o wybitnym zawodniku piłki nożnej znanym do dziś jako Pele. Brazylijczyk w butach Puma zdobywa wraz z drużyną tytuł mistrza świata.

1974

Gdy firma zaczyna odnosić sukcesy i zyskuje coraz większą popularność, umiera Rudolf Dassler. Jego miejsce na stanowisku kierowniczym zajmuje syn Armin, który od lat pomagał ojcu w Pumie.

Buty Puma

2000

Puma rozpoczyna współpracę z markami motoryzacyjnymi, a dokładniej Porshe i Sparco. W ofercie pojawiają się buty, które stają się gratką dla fanów motoryzacji!

2001

Na rynku debiutuje popularny do dziś model Puma Speedcat, który inspirowany jest butami dla zawodników wyścigów Formuły 1.

2006

Podobnie, jak adidas, Puma nawiązuje współpracę z projektantem mody. Specjalną linię butów projektuje dla niej wielki twórca i ekscentryk Alexander McQueen!

2015

Ambasadorką Pumy zostaje popularna wokalistka Rihanna. Współpraca okazuje się strzałem w dziesiątkę, a rzeczy projektu gwiazdy stają się absolutnym hitem w świecie mody! Buty Puma Creepers czy słynne klapki Puma z futerkiem są jednymi z najchętniej wybieranych przez fashionistki. Linia ubrań i butów Puma x Rihanna jest obecnie ich największym sukcesem.