sportowy ranking województw

Województwo dolnośląskie: 2. miejsce w sportowym rankingu województw

Dolny Śląsk na drugim miejscu sportowego rankingu województw. Wysoka pozycja regionu to zasługa zarówno dużej liczby organizowanych tu imprez, jak też rzeki pieniędzy płynącej z samorządu na rzecz sportu.

W naszym sportowym zestawieniu Dolny Śląsk o włos przegrał z Opolszczyzną. Na szczycie tabeli walka była jednak wyrównana: różnice pomiędzy laureatami oscylowały w granicach dwóch punktów.

sportowy ranking województw

Liczne imprezy i największe nakłady na sport

Pozycja Dolnego Śląska w rankingu to wynik przede wszystkim bardzo wysokich nakładów samorządu na kulturę fizyczną. Z puli prawie 30 mln zł zarezerwowanych na krzewienie kultury fizycznej w 2018 roku, na jednego mieszkańca przypada aż 10 zł. To o 2,50 zł więcej, niż w woj. lubuskim, zajmującym drugie miejsce w tej kategorii.

Takie wydatki nie mogą dziwić, jeśli spojrzymy na bazę infrastruktury w regionie. Woj. dolnośląskie posiada najwięcej obiektów lekkoatletycznych w całym kraju (60). Dolny Śląsk jest także regionem, którego mieszkańcy mają do wyboru znaczną liczbę siłowni i klubów fitness. W tej kategorii województwo zajmuje trzecie miejsce.

Świetnie prezentuje się też bilans masowych imprez sportowych, które w ostatnim roku były organizowane w regionie. Areną największych eventów niezmiennie pozostaje stolica województwa – Wrocław. Przed trzema laty zorganizowano tu Mistrzostwa Europy w Piłce Ręcznej, zaś w 2017 miasto gościło igrzyska World Games, jedną z największych imprez sportowych na świecie. Wrocław był także jednym z gospodarzy pamiętnego Euro 2012.

Futbol, narty i żużel

Na popularność sportu w regionie wpływa siła lokalnych klubów. Śląsk Wrocław i Zagłębie Lubin to drużyny z powodzeniem walczące w piłkarskiej Ekstraklasie. Nieco gorzej od nich radzi sobie Miedź Legnica, ale ostatnich kilka sezonów to jeden z najlepszych okresów.

Koszykarska sekcja wrocławskiego klubu jest również wielokrotnym mistrzem Polski w tej dyscyplinie. Ponadto nieustającą popularnością cieszy się tu żużel: Sparta Wrocław to jedna z czołowych drużyn w kraju. Nie zapominajmy przy tym o sportach zimowych, które od lat uprawiane są w Karpaczu, Szklarskiej Porębie i innych sudeckich miejscowościach.

Najpopularniejsze dyscypliny to oczywiście piłka nożna i siatkówka, ale warto też wspomnieć o futbolu amerykańskim (Panthers Wrocław) oraz „szczypiorniaku” (Zagłębie Lubin).

Dolnoślązacy na kanapach

Mimo tak dobrej dostępności obiektów sportowych, statystyki mówią jednak o… słabej formie Dolnoślązaków. Jedynie 39 proc. tutejszej ludności uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu; wynik wynik daje regionowi przedostatnie miejsce w tej kategorii.

Poniżej krajowej średniej sytuuje się także dostępność klas sportowych w szkołach na terenie województwa. Na grupę 100 tys. mieszkańców statystycznie przypadają 3,2 szkoły z oddziałami sportowymi. To niewiele w porównaniu do Pomorza czy Warmii i Mazur, gdzie ów współczynnik wynosi ponad 5.

Influencerzy na Dolnym Śląsku

Czy lokalnym fit-influencerom uda się rozruszać Dolnoślązaków? Jest na to szansa, bowiem region zdążył już wydać kilka sportowych gwiazd social mediów. Jednym z najbardziej znanych jest niewątpliwie Daniel Majewski, partner słynnej Deynn. Chociaż wielu osobom jego postać wydaje się kontrowersyjna, to jednak nie da się ukryć, że działania Majewskiego napędzają aktywność tysięcy rodaków.

Duże grono obserwatorów zyskały również dwie Marty: Hennig oraz Nowak. Pierwsza z nich to trenerka i instruktorka fitness, autorka popularnego bloga o tej tematyce - codzienniefit.pl. Marta Nowak to zaś lifestyle’owa blogerka specjalizująca się w treningu dolnych partii ciała. Obie pokazują, że siłownia nie jest miejscem tylko dla mężczyzn: również kobiety mogą poczuć się tam swobodnie.

A jeśli mowa o mężczyznach i siłowni, nie możemy nie wspomnieć o Wojciechu Węcławowiczu - to niesamowity 65-latek z Wałbrzycha, który swoją formą zawstydza niejednego młodzieńca. W dodatku każdy jego wpis na Instagramie jest… do rymu!

Dolnośląskie na tle innych województw

Zobacz, jak w sportowym rankingu województw wypadły pozostałe regiony Polski!

ranking sportowy województw