Jak spakować się na wakacje?


Pakowanie to zmora każdej kobiety. Pomimo przedwakacyjnej euforii ilość spraw do załatwienia i rzeczy do spakowania potrafi zawrócić w głowie. Dodatkowe utrudnienie to fakt, że zazwyczaj pakujemy nie tylko swoją walizkę, ale też często walizkę partnera i dziecka. Żeby zażegnać poczucie zbliżającej się katastrofy i paniki, którą reagujesz na dźwięk słów „walizka” i „pakowanie”, najlepiej podejść do sprawy ze spokojem i zastosować kilka prostych rad!


Krok 1: Research

Aby nie ulec szaleństwu pakowania wszystkiego, co wpadnie nam w ręce, warto zrobić porządne rozpoznanie. Po pierwsze zastanowić się, jakiego rodzaju wyjazd szykujemy, jakiego stroju wymagają miejsca, które odwiedzimy i, co najważniejsze, jaka będzie pogoda. Nie ma sensu zabierać ortalionowych kurtek, jeśli wybieramy się w ciepłe kraje. Jeśli jedziesz w Bieszczady z pewnością bardziej przydadzą się treki niż szpilki czy sandałki. Research przed wyjazdem musi być rzetelny, szczególnie, jeśli wybierasz się na wczasy w Polsce. Pogoda bywa zdradziecka i najważniejsze jest, by przygotować się na przepowiadane okoliczności. Zadbaj o różnorodność w swojej walizce – przewiewne ubrania na upały i coś ciepłego, najlepiej nieprzemakalnego i z kapturem na wypadek chłodów i deszczów.


Krok 2: Komfort

Pamiętaj, że wakacje mają służyć przede wszystkim wypoczynkowi. Jeśli na co dzień chodzisz w szpilkach i ołówkowych spódnicach, zamień je w walizce na sportowe obuwie, które zapewni Ci komfort noszenia. W wakacyjnych warunkach z pewnością bardziej przydają się japonki czy wygodne klapki sportowe, niż sandałki na koturnie. Na wyjazdach świetnie sprawdzają się ubrania casualowe o sportowym kroju, w których czujesz się luźno i swobodnie. Mogą to być koszulki, zwłaszcza te oversize’owe, dżinsy lub dresy albo tuniki i legginsy. Konieczne są też wygodne szorty i spódniczki, w których jest Ci wygodnie. Taki styl to gwarancja absolutnego relaksu!


Krok 3: Stylizacje

Ilość zabieranych przez nas rzeczy powinna być wprost proporcjonalna do ilości wyjazdowych dni. Dokładnie wyliczamy koszulki, tak, by każdego dnia można było przebrać się w coś świeżego. Najlepsze będą te z naturalnych, oddychających materiałów, o przyjaznym dla naszych kształtów kroju, które umożliwią cyrkulację powietrza i nie pozwolą się spocić nawet przy intensywniejszym wysiłku czy wysokich temperaturach. Jeśli chodzi o „doły” powinny być uniwersalne. Najlepszą opcją jest spakowanie takich spodenek i spodni, które stworzą dobry zestaw z wieloma koszulkami. Dlatego tak ważne jest zaplanowanie stylizacji na każdy dzień lub przynajmniej ich zarys, który pozwoli na spakowanie odpowiedniej ilości rzeczy i zapobiegnie sytuacji, w której nie będziesz mieć w co się ubrać! Na tej samej zasadzie dobieramy buty, torebki czy nakrycia głowy. A co z resztą?


Krok 4: Lista

Pakowanie na wyjazd to nie tylko ubrania! Pozostają jeszcze kosmetyki, dodatki, sprzęty, czytadła na długie godziny podróży, etc. Najlepszym rozwiązaniem jest więc sporządzenie solidnej listy. Żeby się nie pogubić, podziel listę na strefy. Jeśli jedziesz nad morze, mogą to być: plaża dzień, plaża wieczór, miasto, sprzęty i akcesoria, kosmetyki pielęgnacyjne i kosmetyki do makijażu, rozrywka. W ten sposób na pewno nie zapomnisz o niczym, co ważne.


Krok 5: Składanie

To chyba najgorszy etap pakowania. O ile planowanie i sporządzanie list z reguły sprawia choć trochę przyjemności, o tyle składanie to czynność monotonna. Jedni zwijają rzeczy w rulonik, inni składają na prosto. To, jaką metodę wybierzesz, zależy od torby, w jaką się pakujesz. W turystyczny plecak lepiej spakować wszystko na płasko. Warto też przy planowaniu zastanowić się nad tym, które ubrania się nie gniotą. Prasowanie na wakacjach nie należy do ulubionych zajęć. Składamy więc wszystko, co zaplanowałyśmy tak, by uniknąć zagnieceń!


Krok 6: Torba podręczna

Osobną sprawą jest torba, którą zabierasz ze sobą. Powinna być raczej niewielka, ale poręczna. Muszą się w niej zmieścić wszystkie cenne rzeczy, takie jak dokumenty, telefon, portfel czy aparat. Do tej torby koniecznie zabierz też bilet na samolot, pociąg lub autobus! W ferworze walki z pakowaniem łatwo o tym zapomnieć.

Wydaje Ci się, że nie może być nic gorszego od pakowania przed wyjazdem? Wystarczy zastosować się do jednej, najważniejszej rady: Po prostu zrób to z głową! I ciesz się świetnie dobranymi rzeczami podczas wojaży.