Historia Marki New Balance

Firma New Balance to dziś jeden z najpopularniejszych producentów obuwia sportowego typu lifestyle, który nieustannie poszerza ofertę o specjalistyczne buty treningowe, a także ubrania sportowe i outdoorowe. Co ciekawe, firma istnieje na rynku od ponad stu lat, jednak ich charakterystyczne buty z eNką pojawiły się w sprzedaży stosunkowo niedawno.

Jak to się zaczęło...

1906

William J. Riley - Anglik, który wyemigrował do Stanów Zjednoczonych, obserwując spacerujące po podwórku kury, wpada na pomysł stworzenia wkładki do butów, opartej na trzech punktach podparcia (analogicznie do kurzych stóp). Swojej marce nadaje nazwę New Balance, czyli nowa równowaga. Cena takiej wkładki wyprodukowanej przez Rileya miała wynosić 5 dolarów. W tamtych czasach za taką kwotę można było kupić nową parę butów, więc wszystko wskazywało na to, że firma jest skazana na porażkę, a jednak…

1938

Riley i Hall postanawiają pójść o krok dalej i tworzą pierwsze buty do biegania pod szyldem własnej marki. Projekt zakładał cholewkę z kangurzej skóry oraz nowoczesne technologie usprawniające bieganie. Riley był tak pewien skuteczności tych butów, że na metce umieścił informację o gwarantowanym zwrocie pieniędzy w razie niezadowolenia klienta. Cena butów wynosiła 7 dolarów.


Buty New Balance1976

Na efekty pracy nowego właściciela nie trzeba było długo czekać. Davis w 1972 roku wprowadził na rynek zupełnie nowy model obuwia biegowego, który zyskał nazwę M320. Był zaprojektowany tak, by zapewniać biegaczowi wyjątkową lekkość i amortyzację. Specjaliści mawiają, że był to zwiastun wprowadzenia nowoczesnych technologii do projektowania butów sportowych. A model został doceniony przez biegaczy w słynnym rankingu butów do biegania prestiżowego magazynu Runner’s World.

1982

New Balance powraca do ojczyzny swojego założyciela – Williama Rileya. Stąd częste kontrowersje wokół pochodzenia firmy. Jedni uważają ją za amerykańską, inni za angielską. Prawda jest mniej więcej po środku – Riley był Anglikiem, ale firmę założył w USA. Z kolei w 1982 roku New Balance otworzył pierwszą fabrykę w Anglii.

Buty New Balance

1933

Do zespołu Rileya dołącza amerykański sprzedawca Arthur Hall, który stał się jego partnerem w interesach. Panowie wspólnie udoskonalają pierwotny pomysł założyciela New Balance, który okazał się przełomowym odkryciem. Wkładki, które dopasowywały się do kształtu stopy cieszyły się ogromną popularnością, a firma New Balance zaczęła być znana.

1941

Oferta marki New Balance powiększa się o kolejne modele butów sportowych. Do sprzedaży trafiają buty do tenisa, baseballu oraz boksu.

1953

Riley i Hall sprzedają firmę córce Halla i jej mężowi. Nowi właściciele – Eleanor i Paul Kiddowie zamierzają kontynuować wizję Rileya o zapewnianiu sportowcom równowagi i wygody w trakcie uprawiania sportu.

1956

Zmienia się nazwa marki na New Balance Orthopedic Laboratory. Jest ona manifestem kierunku, w jakim zamierzają podążać nowi właściciele. Paul specjalizował się w badaniach anatomii ludzkiej stopy, stąd nowa nazwa była jak najbardziej uzasadniona.

1960

To dwa przełomowe wydarzenia dla New Balance Orthopedic Laboratory. Bardzo szybko badania prowadzone przez Paula Kidda przyniosły efekt, jakim był nowy, ultra lekki model butów do biegania nazwany Tracksterem. Jego fenomenem była nie tylko dopasowana do anatomicznego kształtu stopy, lekka konstrukcja, ale również podwójna rozmiarówka. Możliwość dobrania butów na długość i szerokość wkładki stała się znakiem rozpoznawczym marki na następne lata działalności.

Lata 70.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie, ale z pewnością w latach siedemdziesiątych powstało niezwykle popularne logo New Balance w kształcie litery N.

1972

Kiddowie sprzedają New Balance Orthopedic Laboratory młodemu przedsiębiorcy Jimowi Davisowi, który otwiera nowy rozdział w historii brandu.

Buty New Balance

2005

Firma zajmuje drugie miejsce na liście najlepiej sprzedającego się obuwia sportowego w Stanach Zjednoczonych.

2006

Stulecie marki New Balance.

2012

Uczczono trzydziestą rocznicę debiutu pierwszego buta New Balance z eNką – modelu M320. Jest to trzecie wydanie wielkiego hitu marki, czyli New Balance M990, który cieszy się ogromną popularnością do dziś.

2013

Asortyment New Balance nieustannie poszerza się o nowe propozycje obuwnicze. Poza butami do biegania w ofercie pojawia się linia skateboardowa.

2017

Firma cieszy się światową sławą i ciągle wprowadza do oferty nowe produkty. Na fali popularności mody sportowej, buty New Balance stają się synonimem miejskiego stylu. Nosi je dziś coraz więcej osób.