Jak przedłużyć dobry wygląd ubrań?

Wszyscy uwielbiamy to uczucie, kiedy pierwszy raz zakładamy na siebie właśnie zakupione ubranie: jedwabisty w dotyku sweter, spódnica z idealnie ułożonymi plisami, perfekcyjnie czysty płaszcz. Niestety, użytkowanie nie wpływa dobrze na kondycję odzieży i szybko musimy pogodzić się z tym, że materiały tracą swój pierwotny wygląd. Są jednak sposoby na to, by cieszyć się doskonale zachowanymi ubraniami na dłużej. Jeśli chcesz poznać kilka trików, czytaj dalej!

Pranie – tylko z rozsądkiem


Pranie ubrań jest oczywiście niezbędnym zabiegiem higienicznym, jednak jest również głównym czynnikiem, który negatywnie wpływa na wygląd odzieży. Zanim wrzucisz sweter lub koszulę do pralki, zastanów się, czy być może nie wystarczy odświeżyć ich przy pomocy specjalnego programu lub parownicy. Niektóre ubrania dobrze jest prać w chłodnej wodzie, np. czarne rzeczy. Przestrzegaj zaleceń na metkach i segreguj ubrania pod kątem kolorów i rodzajów tkanin (np. unikaj wrzucania do bębna szorstkich jeansów razem z delikatnymi bawełnianymi koszulkami). Używaj delikatnych detergentów. Aby nie dopuścić do dodatkowych zniszczeń, które mogą powstać podczas wirowania, zapinaj wszystkie zamki (żeby nie zahaczyły o inne materiały i nie pozaciągały ich), odpinaj guziki (aby nie naciągać zbytnio nici, którymi są przyszyte), a bieliznę oraz rajstopy wkładaj do specjalnych woreczków. Dobrą praktyką jest także przewracanie koszulek oraz bluz na lewą stronę, co pomaga chronić nadruki.

Jak prawidłowo suszyć ubrania?


Suszarka jest świetnym wynalazkiem, ale staraj się jej nie nadużywać – Twoim ubraniom stanowczo lepiej zrobi naturalne suszenie. Niektóre rzeczy, które łatwo się odkształcają (np. swetry lub sukienki z dzianiny) staraj się kłaść na suszarce na płasko. Latem wiele osób wystawia wyprane rzeczy na zewnątrz, ale uwaga – długa ekspozycja na słońce może również działać niekorzystnie na niektóre rodzaje tkanin.

Przechowywanie


Ostatni etap dbania o ubrania to oczywiście odpowiednie przechowywanie. Koszule, eleganckie spodnie i sukienki zakładaj na wieszaki. Spódnice najlepiej trzymać na specjalnych wieszakach z klamerkami. Swetry, dzianinowe bluzki i sukienki mogą się odkształcać podczas wiszenia, dobrze jest więc złożyć je w kostkę i przechowywać na półkach. Chroń swoją szafę przed szkodnikami – zawieś na drzwiach od wewnętrznej strony saszetkę z zapachem odstraszającym mole.

Pamiętaj, że im delikatniej będziesz się obchodzić z elementami swojej garderoby, tym dłużej zachowasz ich pierwotny wygląd. Dzięki wymienionym zabiegom Twoje ubrania na dłużej pozostaną w świetnym stanie, a Ty nie będziesz się przejmować, że pozytywne wrażenia z noszenia skończą się po pierwszym praniu.