Jak przygotować buty na zimę?

Jak przygotować buty na zimę?

Połowa listopada to odpowiedni moment, aby pomyśleć o zimowych butach i garderobie. Wymiana letniej odzieży na zimową, wyjęcie ciepłych, wełnianych swetrów i przygotowanie zeszłorocznych butów na nowy sezon. Pamiętajcie, że przed założeniem obuwia zimowego, które spędziło parę miesięcy na dnie szafy, należy je odpowiednio przygotować do użytkowania. W jaki sposób? Podpowiadamy!

Przygotowanie butów z poprzedniego sezonu

Jeśli w odpowiedni sposób zabezpieczyliście buty po poprzednim sezonie, wystarczy, że wyjmiecie je z pudełka, opróżnicie ich wnętrze z prawideł i przewietrzycie je w temperaturze pokojowej. Jeśli zauważycie niedoczyszczone po poprzednim sezonie zabrudzenia czy kurz, przetrzyjcie je bawełnianą szmatką. Warto zapamiętać, że wełniana lub bawełniana ściereczka dobrze wypoleruje buty ze sztucznej oraz licowej skóry. Sprawdzi się np. do wyczyszczenia wierzchu butów Feewear Gendo, gdzie cholewka została wykonana z materiału syntetycznego czy Puma Rebound Layup SL FUR JR, gdzie wierzch buta tworzy miks skóry naturalnej i syntetycznej. Na tekstylnej wyściółce pojawiły się już pierwsze zmechacenia? Aby się ich pozbyć, wykorzystaj elektryczną maszynkę do ubrań. W celu odświeżenia zapachu wewnątrz buta – zastosuj dezodorant do butów, a następnie włóż nową, antybakteryjną wkładkę. Jeśli buty posiadają sznurówki, wyjmij je i wypierz, aby świeciły czystością. Za pomocą szczoteczki o miękkim włosiu wyczyść podeszwę i odstaw buty w zacienione miejsce do wyschnięcia. Jednak nie zapomnijcie o najważniejszym – sprawdźcie, czy na butach nie pojawiły się rysy, rozdarcia czy uszkodzenia. W takim przypadku warto odwiedzić zaprzyjaźnionego szewca. Zastanówcie się też, czy buty z zeszłego sezonu nadal Wam się podobają, czy będzie jednak potrzeba zakupu nowej pary na zimę.

Czego unikać

Na forach internetowych i wśród znajomych zasłyszeliście opinię, że najlepiej odświeża się buty po prostu wrzucając je do pralki, a później susząc na kaloryferze? To największy błąd jeśli chodzi o pielęgnację butów. Zapamiętajcie, że obuwia nie należy:

  • prać mechanicznie (w tym również w pralce),
  • moczyć w wodzie,
  • suszyć na kaloryferze i wystawiać na ostre słońce,
  • czyścić za pomocą chemicznych detergentów.

Dlaczego nie powinno się robić powyższych rzeczy? Wszystko po to, aby uchronić cholewkę przed zadrapaniami, które mogą pojawić się po wyjęciu z bębna pralki. To jeszcze nie wszystko. Nadmierna ilość wody i detergenty mogą sprawić, że szwy i kleje, które łączyły cholewkę z podeszwą, nie wytrzymają, a Wy zauważycie, że coś zaczyna się odklejać. Dlaczego nie można traktować butów wysoką temperaturą? Wyjaśnienie jest podobne – aby kleje się nie rozkleiły, a faktura cholewki nie zmarszczyła, nie popękała i nie uległa ogólnemu zniszczeniu. Detergenty natomiast mogą sprawić, że kolor Waszych butów ulegnie zmianie, a na ich powierzchni pojawią się plamy w różnych odcieniach. Warto? Odpowiemy za Was – zdecydowanie nie!

Pielęgnacja dostosowana do rodzaju materiału

Jak zatem odpowiednio przygotować buty zimowe na nowy sezon? Najważniejsze jest dostosowanie pielęgnacji do rodzaju wykorzystanego materiału. Zupełnie inaczej będzie wyglądało czyszczenie butów z zamszową cholewką od tych z wierzchem ze skóry naturalnej. Zatem:

- Do czyszczenia butów zimowych z gładkiej (licowej) skóry oraz tej sztucznej – np. w postaci modelu Feewear Auron 2, Umbro Giza II czy adidas Hoops 2.0 Mid należy wykorzystać miękką i wilgotną szmatkę. Sprawdzi się ona nie tylko w przypadku odświeżenia cholewki, ale i dokładniejszego czyszczenia.

- Z kolei w przypadku skóry nubukowej i zamszowej musicie pamiętać, aby postępować inaczej. One nie przepadają za wodą, dlatego w przypadku takich modeli, jak Feewear Lound, Feewear Visby czy Timberland Westford wystarczy użyć specjalnej szczoteczki do czyszczenia cholewki o delikatnym włosiu. Warto zaznaczyć, że za jej pomocą pozbędziecie się również zaschniętego brudu i kurzu.

- Wierzch butów zimowych wyczyścicie również za pomocą specjalistycznych szamponów do obuwia lub aktywnych pianek czyszczących. Ten drugi środek zazwyczaj pozbywa się zabrudzeń z każdego rodzaju obuwia, jednak warto zastosować się do opisu, znajdującego się na opakowaniu.

Specjalistyczne środki

Jednak to jeszcze nie koniec. Z roku na rok zastanawiacie się, jak czyścić plamy na butach z soli? Naszym sposobem jest zapobieganie. W tym celu warto zainwestować w impregnat typu protector, który ochroni zimowe buty przed wilgocią, solą i śniegiem. Z kolei krem ochronny, czyli inaczej wosk w kremie, pozwoli zadbać o natłuszczoną i woskowaną skórę, odżywiając i chroniąc ją przed wilgocią. Dlatego, jeszcze przed rozpoczęciem sezonu, w momencie przygotowania butów zimowych do użytku, warto nie tylko je wyczyścić, ale i odpowiednio zaimpregnować. Wszystko po to, aby móc jeszcze dłużej cieszyć się nieskazitelną czystością i właściwościami obuwia zimowego.