Jak czyścić buty z materiału?

Masz swoje ulubione trampki? A może buty sportowe z materiału, bez których nie wyobrażasz sobie codziennych stylizacji? Wiosną i latem materiałowe obuwie sprawdza się najlepiej! Aby jednak zawsze prezentowało się stylowo, musi być zadbane. Podpowiadamy, jak czyścić buty z materiału!

Buty z materiału - jak czyścić - krok po kroku

Obuwie z płótna lub przewiewnej siateczki nie wymaga specjalnego traktowania w przeciwieństwie do modeli wykonanych chociażby ze skóry. Czyszczenie materiałowych butów jest naprawdę proste i nie zajmie Ci zbyt dużo czasu. Warto jednak postępować według konkretnych kroków, by uniknąć zniszczenia, odbarwienia czy rozklejenia butów! Oto, jak to zrobić:

  1. Na początek wyjmij ze swoich butów sznurówki i wkładki, jeśli to możliwe. Dzięki temu podczas czyszczenia dotrzesz nawet w trudno dostępne zakamarki, a Twoje buty będą naprawdę porządnie wyprane!
  2. Przygotuj w dużej misce roztwór ciepłej wody z szamponem do butów lub zwykłym, bezbarwnym mydłem. Unikaj silnie chemicznych środków, które mogłyby odbarwić buty lub zniszczyć strukturę materiału. Przyda się także niewielka szczoteczka lub gąbeczka.
  3. Zamocz swoje buty z materiału w wodzie, a następnie przy pomocy szczotki lub gąbki wyszoruj najbardziej zabrudzone miejsca, by uzyskać czystą powierzchnię. Nie zapomnij o podeszwach, a także wcześniej wyjętych sznurówkach i wkładkach, które możesz wyprać osobno, ręcznie albo w pralce.
  4. Gdy pozbędziesz się wszystkich zabrudzeń, wypłucz buty pod bieżącą wodą. Dzięki temu usuniesz z nich resztki chemikaliów.
  5. Odsącz obuwie z nadmiaru wilgoci, wyciskając je dokładnie.
  6. Ostatni etap czyszczenia to suszenie. Zamiast jednak wystawiać trampki lub inne buty z materiału na pełne słońce, postaw je w zacienionym miejscu. W ten sposób buty będą schły wolniej, ale na pewno się nie odbarwią ani nie skurczą!

Przy pomocy tych sześciu kroków możesz bez problemu wyczyścić nawet białe buty z materiału. Pozbycie się wszystkich zabrudzeń nie zajmie Ci więcej niż pół godziny. Zdecydowanie warto, bo dzięki temu Twoje ulubione, materiałowe obuwie będzie zawsze wyglądać jak nowe!

Obuwie z materiału a pranie w pralce

Popularną metodą wykorzystywaną do wyczyszczenia materiałowych butów jest pranie mechaniczne w pralce. Sposób ten cieszy się ogromną popularnością głównie ze względu na szybkość wykonania. Zastanawiasz się, czy swoje trampki lub buty sportowe z materiału możesz wyprać w pralce? Bez obaw – obuwie dobrych, renomowanych firm odznacza się wysoką wytrzymałością i jeśli odpowiednio je zabezpieczysz, pranie w pralce na pewno mu nie zaszkodzi! Pamiętaj jednak o oczyszczeniu butów z błota i kurzu przed włożeniem ich do bębna. Warto też wyjąć sznurówki i wkładki, a same buty wsadzić do specjalnego worka używanego zazwyczaj do prania bielizny. Tak zabezpieczone buty wkładamy do pełnej pralki (dzięki temu nie będą one obijały się o bęben) i ustawiamy na pralce program z najniższą temperaturą wody i najniższą wartością obrotów wirowania. W przeciwnym wypadku buty mogą się skurczyć lub uszkodzić!

Czyszczenie butów z materiału zajmuje niewiele czasu i bez problemu możesz przeprowadzić je w swoim domu. Niezależnie od tego, czy wybierzesz ręczne, czy mechaniczne pranie – pamiętaj o zabezpieczeniu butów, dzięki czemu pozbędziesz się zabrudzeń, odświeżysz zapach i nie zniszczysz koloru ani faktury materiału na swoim ulubionym obuwiu!