Jak czyścić buty z materiału?

Jak czyścić buty z materiału?

Na pewno masz w swojej szafie obuwie z materiałową cholewką. Sneakersy, trampki czy espadryle posiadające tekstylny wierzch świetnie sprawdzają się zwłaszcza wiosną i latem. Gwarantują stały przepływ powietrza, komfort termiczny, a także lekkość konstrukcji. Świetnie uzupełniają codzienne sety i zapewniają doskonały look. Niestety, jak każda para butów, modele z materiału również ulegają zabrudzeniom. Istnieje jednak kilka prostych sposób, dzięki którym przywrócisz cholewkom ich dawną czystość i świeżość. Z naszymi wskazówkami będziesz cieszyć się znakomitym wyglądem swoich butów przez długi czas. Przekonaj się, jak skutecznie czyścić buty z materiału bez ryzyka ich uszkodzenia.

Po pierwsze – nie szkodzić

Kluczem do odpowiedniej pielęgnacji butów jest dokładne poznanie rodzaju materiału, z którego zostały wykonane. To bardzo istotne przy doborze preparatów i technik czyszczenia. Istnieje szereg tkanin, które znacząco się od siebie różnią m.in. strukturą oraz grubością splotu. Wśród butów z materiału znajdują się zarówno modele wykonane z grubego płótna, jak i delikatnej siateczki. Istotne jest również to, czy włókna są pochodzenia naturalnego (jak na przykład bawełna) czy też syntetycznego. Dlatego tak ważne jest, aby przed podjęciem jakichkolwiek działań zapoznać się z informacją dotyczącą czyszczenia, którą do obuwia dołącza producent.

Istnieją jednak uniwersalne zasady mówiące o tym, czego należy unikać. Przede wszystkim – nie pierz butów w pralce ani ręcznie! Może to doprowadzić do rozklejenia lub zniekształcenia modelu bez względu na to, czy posiadasz sneakersy z siateczki, czy trampki z canvasu. Długotrwałe namaczanie nie pomogło jeszcze żadnym butom… Równie szkodliwe dla materiałowej cholewki jest nieodpowiednie suszenie. Absolutnie nie susz butów na grzejniku, ani w pełnym słońcu. Zapomnij także o korzystaniu z suszarek, piekarników i kominków. Nadmierne nasłonecznienie i silne źródła ciepła mogą prowadzić do opłakanych skutków i trwałego zniszczenia obuwia.

Sposoby na czyszczenie butów z materiału

Jeśli Twoje ulubione sneakersy, tenisówki lub inna para z materiału uległa niewielkiemu zabrudzeniu najlepszym sposobem będzie użycie szczotki do butów o miękkim włosiu. Dzięki niej pozbędziesz się kurzu i innych „suchych” zabrudzeń. Jeśli czyścisz sznurowany fason, pamiętaj o wcześniejszym wyjęciu sznurówek – pod nimi często zalega warstwa pyłu. Pamiętaj, aby szczotkowanie było delikatne, powierzchowne, tak, aby nie zadrzeć tkaniny. Możesz również przecierać cholewki lekko wilgotną szmatką z dodatkiem mydła. Absolutnie nie używaj detergentów.

Na bardziej uparte zabrudzenia przydadzą się dedykowane materiałowym cholewkom środki czyszczące. Na rynku dostępne są specjalne produkty, na przykład w formie pianek i aerozoli. Przed użyciem na dużej powierzchni, zawsze warto przetestować działanie nowo zakupionego środka na mało widocznym fragmencie buta. Po czyszczeniu przyda się impregnacja cholewki. Wbrew pozorom jest całkiem spory wybór preparatów dla tekstylnego obuwia, które zabezpieczą wierzch przed ponownym, silnym zabrudzeniem.