Jak czyścić białe podeszwy?

Sneakersy lub trampki o ciemnej cholewce i jasnej podeszwie to hit już od kilku sezonów. Niezależnie od modelu, który wybierzesz, to połączenie sprawdza się do niemal każdej stylizacji. Aby jednak obuwie zawsze prezentowało się świetnie, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Cholewka to jedno, ale co począć z białą podeszwą? Jak zachować jej wyjątkowy kolor? Oto garść porad!

Ryzykowne środki

Internet pełen jest dobrych porad na temat tego, jak czyścić buty - tak cholewki, jak i podeszwę. Czy można im zaufać? Okazuje się, że… niekoniecznie. Niektóre z nich mogą okazać się skuteczne tylko na krótszą metę: owszem, usuną zabrudzenie, ale w konsekwencji doprowadzą do szybkiego zniszczenia buta. Jeśli chcesz zachować ulubione sneakersy czy trampki w dobrym zdrowiu, unikaj czyszczenia ich za pomocą środków chemicznych, szczególnie takich zawierających chlor. To, co doskonale sprawdza się do płytek czy kafelków, nie podziała dobrze na nasze cholewki, którym grozi kruszenie się i żółknięcie. Na półkę odstaw więc wybielacze i często zachwalane mleczka do czyszczenia – zamiast nich postaw na bardziej naturalne sposoby: domowe, skuteczne i, co najważniejsze, zupełnie nieszkodliwe dla butów.

Delikatna pielęgnacja

Jak więc usunąć brud z białej podeszwy? Również w tym wypadku sprawdza się powiedzenie, że najprostsze znaczy najlepsze! Najlepszym sprzymierzeńcem w walce ze śladami błota, kurzu i pyłu będzie więc bawełniana szmatka, zwilżona w roztworze z wody i mydła. Środka czyszczącego dodaj na tyle dużo, by wytworzyć pianę, i to właśnie ją nałóż na zabrudzony but. Pocieraj z wyczuciem, energicznie, ale nie za mocno, by nie uszkodzić gumowych elementów i nie zamoczyć cholewki. Większość butów nie lubi wody! Jeśli podeszwa jest wąska albo zdobiona, konieczna może być nieco większa precyzja. Do misternej pracy idealnie nada się szczoteczka, koniecznie z miękkim włosiem. Co więcej, do usuwania szczególnie uporczywych zabrudzeń możesz wykorzystać również łagodną pastę do zębów. Najlepiej nałóż ją na wilgotną szmatkę z bawełny i pocieraj energicznymi, okrężnymi ruchami aż brud zniknie. Na sam koniec przetrzyj całość lekko wilgotną ściereczką i odstaw do wyschnięcia.

Do zadań specjalnych

Czasem bywa tak, że użycie nawet najlepszego mydła czy pasty i najdłuższe pocieranie nie pomaga – plamy jak były, tak są. Szczególnie problem ten dotyczy śladów po trawie i zabrudzeń od soli, o które nietrudno zimą. Jak sobie z tym poradzić? W tej sytuacji warto postawić na wyjątkowe preparaty, przeznaczone do czyszczenia obuwia – na przykład szampon, piankę czy żel. Stosuj je zawsze zgodnie z zaleceniami producenta, a zanim użyjesz na całej powierzchni, nałóż odrobinę w mało widocznym miejscu. Lepiej sprawdzić działanie produktu niż potem z żalem żegnać się z ulubionymi sneakersami! Pielęgnację zakończ nałożeniem impregnatu, przeznaczonego do gumy lub plastiku, który ochroni but w przyszłości. Nie pomijaj też etapu „odpoczywania” obuwia, a więc jego schnięcia. Unikaj mocno nagrzanych miejsc i bezpośrednich źródeł ciepła, takich jak kominki czy kaloryfery. Absolutnie nie zostawiaj też butów w słońcu. Ostre światło powoduje nieodwracalne żółknięcie białych podeszw, które tak lubimy.