Buty zamszowe - jak czyścić?

Zamszowe obuwie świetnie się prezentuje i może być wykorzystywane w różnych stylizacjach, zarówno tych sportowych, jak bardziej casualowych czy eleganckich. Jednak każdy posiadacz butów z zamszu bardzo dobrze wie, że ten materiał jest bardzo wrażliwy na zabrudzenia, uszkodzenia i zmienne warunki atmosferyczne. Wiele osób celowo omija na sklepowych półkach buty zamszowe w przekonaniu, że ich pielęgnacja jest wręcz niemożliwa. Takie buty można utrzymać w dobrym stanie, jeśli zastosujemy się do pewnych zasad.

Czego nie lubi zamsz?

Klasyczna trampkowa sylwetka to rewelacyjna propozycja. Czym właściwie jest zamsz? W swojej naturalnej wersji jest to wierzchnia warstwa skóry poddana procesowi szlifowania. Dzięki takiej obróbce powstaje tworzywo charakteryzujące się drobnymi włoskami. Powierzchnia zamszu nie jest gładka, jak ma to miejsce w przypadku skóry licowej. Każde dotknięcie tworzywa pozostawia na nim ślady. Wyprawiona skóra nie lubi między innymi nadmiernej wilgoci, kurzu, piasku i błota. Warto unikać więc zbyt częstego kontaktu obuwia z tymi czynnikami, bo w ten sposób możemy uchronić nasze ulubione buty przed zniszczeniem i przedłużyć ich żywotność nawet o kilka sezonów. Profilaktyka może być złotym środkiem dla kondycji obuwia. Należy uważać na wszelkie otarcia i plamy, których usuwanie w przypadku zamszu jest znacznie trudniejsze niż z bawełny czy innych naturalnych materiałów. Zapobieganie negatywnym dla butów sytuacjom jest ważne, dlatego starajmy się unikać wilgoci, która zapewnia doskonałe warunki dla rozwoju pleśni i grzybów. Buty z zamszu nie powinny być też zbyt często wystawiane na bezpośrednie działanie promieni słonecznych, gdyż sprzyja to blaknięciu cholewki.

Preparaty dedykowane butom zamszowym

Podczas kupowania butów zamszowych warto również pomyśleć o zakupie odpowiednich preparatów do czyszczenia i impregnacji. Takie środki bez problemu dostaniemy w każdym sklepie obuwniczym, wystarczy zapytać o nie sprzedawcę. Obuwie z zamszu trzeba zabezpieczyć już przed pierwszym spacerem. Spryskanie cholewki profesjonalnym preparatem ograniczy przedostawanie się zabrudzeń w strukturę materiału. Impregnacja ma kluczowe znaczenie w czasie deszczowych dni, bo zabezpiecza przed całkowitym przemoknięciem butów. Większość preparatów do ochrony i pielęgnacji zamszu dostępna jest w formie sprayu, którym w sposób równomierny spryskuje się wierzchnią warstwę obuwia. Spray podczas używania należy trzymać w odległości 20 centymetrów od buta. Po zastosowaniu impregnatu buty odkładamy w nienasłonecznione i przewiewne miejsce, aby wyschło.

Jak usunąć zabrudzenia z butów zamszowych?

Nawet sumiennie wykonana impregnacja nie jest nam w stanie zagwarantować stuprocentowej ochrony przed zabrudzeniem butów zamszowych. W sklepie obuwniczym możemy kupić szczotkę przeznaczoną do czyszczenia zamszu. Charakteryzuje się ona tym, że z jednej strony ma włoski, a z drugiej gumowe wypustki. Regularne szczotkowanie zamszu przyczynia się do poprawy jego kondycji oraz pozwala na bieżąco pozbywać się wszelkich zabrudzeń. Warto pamiętać, że im dłużej zwlekamy ze szczotkowaniem zamszowego obuwia, tym trudniej będzie nam doprowadzić je do właściwego stanu. Szczotki do zamszu często wyposażone są w ząbkowane boki, dzięki którym można wyczyścić nawet trudno dostępna miejsca. W przypadku większych zabrudzeń warto skorzystać z tak zwanej gumki do zamszu, której, co ważne, używa się na sucho!