Jak oczyścić buty z soli?
Zima jest wspaniałym czasem dla aktywnych! Szaleństwa na śniegu to jednak tylko jedno oblicze tej pory roku – innym jest lód i błoto pośniegowe na miejskich ulicach. A także oczywiście sól, która, choć chroni nas przed poślizgnięciem się, nieodwracalnie niszczy nasze ulubione obuwie. Właśnie dlatego właściwa pielęgnacja jest taka ważna. Poznaj nasze niezawodne sposoby na to, jak oczyścić buty z soli i raz na zawsze zapomnij o bootsach, które trzeba wyrzucić w połowie sezonu.
Im szybciej, tym lepiej
Wszyscy znamy taką sytuację: przechodzimy tylko kawałek z domu do autobusu i już widzimy na cholewce charakterystyczny biały osad. Sól na ulicach rozsypywana jest w tak ogromnych ilościach, że wystarczy ledwie chwila, by osadziła się na cholewce i zaczęła niekorzystnie na nią działać. Co robić w takiej sytuacji? Jeśli wiesz, że czeka Cię długi dzień, koniecznie zaopatrz się w paczkę nawilżanych chusteczek – najlepiej tych dla dzieci, bo są najdelikatniejsze. Z ich pomocą możesz usunąć niepożądane zabrudzenia, a przynajmniej na tyle, by przetrwać do końca dnia. Wieczorem koniecznie jedna przystąp do prawdziwego, pełnowymiarowego czyszczenia.
Kwestia materiału
Jak zabrać się za usuwanie plam z soli, gdy już wrócisz do domu? Przede wszystkim musisz wziąć pod uwagę materiał, z jakiego wykonano Twoje buty – to uniwersalna zasada dla wszystkich technik czyszczenia. Skóra licowa, nubuk czy zamsz mają różne wymagania i potrzeby, różnie reagują też na plamy od soli czy błota. Aby skutecznie uporać się z zabrudzeniami, zacznij więc od spojrzenia na metkę lub pudełko i upewnienia się, z czego wykonano obuwie. Dopiero wtedy możesz zabrać się za czyszczenie – a zacznij od łagodnego wyszczotkowania całej powierzchni. Rób to jednak bardzo delikatnie. Sól sypana na ulice często wymieszana jest z piaskiem – intensywne pocieranie może więc zafundować cholewce prawdziwy peeling i nieodwracalnie ją uszkodzić. Nie pozwól na to! Ostrożność przede wszystkim.
Sól a skóra licowa
Twoje skórzane bootsy mają brzydkie zacieki od soli? Spokojnie – to da się wyczyścić, wymagany jest tylko rozsądek. Pierwsze szczotkowanie przeprowadź więc z użyciem szczotki z miękkim włosiem. Wykonuj płynne, ale łagodne ruchy, uważając, by nie zarysować delikatnej powierzchni. Następnie przygotuj łagodny roztwór z wody z dodatkiem delikatnego mydła albo szamponu dla dzieci. Nie zanurzaj w nim butów – rzadko który model toleruje tak bezpośrednie namaczanie! Zamiast tego sięgnij po bawełnianą szmatkę i to ją nasącz przegotowanym preparatem. Po odciśnięciu, które jest niezbędne, by wody nie było za dużo, łagodnie pocieraj cholewkę, usuwając z niej zabrudzenia. Sól powinna schodzić dosyć łatwo, ale jeśli wciąż dostrzegasz ślady po niej, sięgnij po specjalny środek do czyszczenia butów w soli – najlepiej taki, który poleca producent. Nie zapomnij też przetrzeć podeszwy – to bardzo ważne. Po procesie oczyszczania odstaw buty do wyschnięta w ciepłym, przewiewnym miejscu, z dala od silnych źródeł światła. Nie zapomnij też o impregnacji – to doskonale zabezpieczy obuwie przed kolejnymi zabrudzeniami.
Buty z zamszu i nubuku
Co z innymi materiałami? Buty na jesień czy zimę często wykonane są z nubuku lub zamszu – materiałów podobnych do skóry, ale o nieco innych właściwościach. Przede wszystkim, ich delikatna struktura wymaga używania specjalnej szczotki z gumową końcówką i całkowitego unikania kontaktu z wodą. Wilgoć sprawia, że nubuk i zamsz miękną, a następnie się odkształcają, nieodwracalnie tracąc kształt. Jak więc poradzić sobie, gdy pojawi się osad z soli? W takiej sytuacji sięgnij po specjalne preparaty do czyszczenia tego typu obuwia – doskonałe są te w formie pianki lub żelu. Zanim jednak ich użyjesz, przetestuj działanie na mało widocznym fragmencie cholewki. Ostrożności nigdy za wiele! Czyste buty również odstaw do wyschnięcia z dala od silnych źródeł ciepła, a po wszystkim niezwłocznie zaimpregnuj.