sportowy ranking województw podkarpackie

Województwo podkarpackie: 8. miejsce w sportowym rankingu województw

Podkarpacie, mimo odległego miejsca w końcowym podsumowaniu, okazało się zdecydowanym zwycięzcą kilku kategorii. Dobre wyniki w niektórych konkurencjach zostały jednak przyćmione słabymi rezultatami w innych.

Gdyby Podkarpacie w kilku kategoriach uplasowało się na choć trochę wyższych miejscach, mogłoby sporo namieszać na wyższych lokatach finałowej tabeli. Ostatecznie uzyskane wyniki pozwoliły jednak zająć dalekie, 8. miejsce (ex aequo z zachodniopomorskim) w sportowym rankingu województw.

sportowy ranking województw podkarpackie

Najwyższy odsetek klubów sportowych w kraju

Województwo podkarpackie okazało się niekwestionowanym liderem w klasyfikacji klubów sportowych. Chociaż jest ich tu mniej niż np. na Śląsku, to jednak po przeliczeniu Podkarpacie okazuje się zwycięzcą tej konkurencji. Najsłynniejsze podkarpackie drużyny to m.in. piłkarska Stal Mielec oraz kilkukrotny siatkarski mistrz kraju z Rzeszowa: Asseco Resovia.

Doskonale prezentuje się również bilans liczby obiektów sportowych, które znajdziemy na terenie tego województwa. Pod tym względem region zajął drugie miejsce, zaraz za Opolszczyzną, zwycięzcą klasyfikacji generalnej.

Ponadto mieszkańcy Podkarpacia należą do jednych z najbardziej aktywnych w kraju. 52 proc. z nich przyznaje się do regularnych ćwiczeń. W porównaniu do zwycięzcy tego podsumowania to tylko o 4 punkty procentowe mniej.

Poniżej średniej w większości kategorii

Jednak Podkarpacie nie bez przyczyny uplasowało się tak nisko w ostatecznym podsumowaniu rankingu. W kategoriach innych niż te, które wymieniliśmy wcześniej, region radził sobie zazwyczaj słabo, zajmując pozycje w dolnych połowach poszczególnych tabel.

Województwo zdecydowanie najgorzej wypadło pod względem wydatków samorządu na kulturę fizyczną i sport. Z puli ponad 3 mln zł, na każdego obywatela przypadło tylko 1,49 zł. To ostatni wynik w całym kraju, niższy o 2,5 zł od średniej i aż o prawie 9 zł gorszy od triumfatora tej kategorii – Dolnego Śląska.

Kiepsko prezentuje się również odsetek siłowni i klubów fitness, z których mogą korzystać mieszkańcy Podkarpacia. Wskaźnik ten wynosi tu 2,3 na 100 tys. mieszkańców – niemal tyle samo, co w województwie lubuskim, które w tej kategorii zajęło przedostatnie miejsce.

Region wypadł nieco lepiej w zestawieniu organizowanych tutaj dużych imprez sportowych. Wynik prawie 7 eventów na 100 tys. mieszkańców pozwolił jednak osiągnąć dopiero dwunastą lokatę w tej konkurencji.

Na tym samym miejscu Podkarpacie uplasowało się w porównaniu dostępności klas sportowych w tutejszych szkołach: na 100 tys. osób przypada tu dokładnie 2,8 placówek posiadających w swojej ofercie przynajmniej dwa oddziały sportowe lub jeden oddział mistrzostwa sportowego.

Influencerzy na Podkarpaciu

Nasz ranking nie zawierał konkurencji „najciekawsi influencerzy”, ale musimy przyznać, że jedna postać znacząco wyróżnia się na tle innych instagramowych sportowców. Mowa tu o Irenie Wielosze, 67-letniej pasjonatce turystyki górskiej, która postanowiła „zrobić formę” będąc już na emeryturze. Czy sport to domena tylko młodych? Wielocha udowadnia, że na aktywny tryb życia można pozwolić sobie w każdym wieku. Irena jest Warszawianką, ale miesiące letnie spędza w domu postawionym wraz z mężem w pięknej wsi Olchowiec w Beskidzie Niskim.

Warto też sprawdzić konto filozofującego trenera personalnego Michała Pęcaka. Zawodowo zajmuje się przygotowaniem przyszłych sportowców (z naciskiem na trening motoryczny), ale Pęcak często wykracza poza treningową codzienność, poszukując inspiracji we wschodniej mistyce.

Zwróciliśmy też uwagę na Anię Setlak, jedną z czołowych kulturystek Podkarpacia. Chociaż profesjonalnym budowaniem sylwetki zajmuje się od stosunkowo krótkiego czasu, to jednak zdążyła już wypracować sobie spore grono fanów i zdobyć szóste miejsce w międzynarodowych zawodach Santonja Cup.

Spośród wyróżnionej czwórki najwięcej obserwujących posiada profil Karoliny Gocek. Chociaż wydawać by się mogło, że Gocek zajmuje się głównie podróżami (zazdrościmy!), to jednak jej częste wrzutki na Instagrama codziennie zachęcają ponad 25 tys. osób do troski o własne ciało.

Podkarpackie na tle innych województw

Zobacz, jak w sportowym rankingu województw wypadły pozostałe regiony Polski!

ranking sportowy województw