historia poduszki airmax

W tym roku mija dokładnie 30 lat od pojawienia się na rynku pierwszych butów z poduszką powietrzną – Air Max 1, które zaprojektował oczywiście nieoceniony Tinker Hatfield. Model ten jest jednym z najbardziej kojarzonych na świecie, jednak nie każdy zna historię umieszczonej w podeszwie poduszki.

Kto wymyślił poduszkę Air Max?

Choć system Air po raz pierwszy pojawił się jeszcze w latach 70., to prawdziwą furorę zrobił dopiero w momencie, gdy można było go nie tylko poczuć w butach, ale również zobaczyć. Tinker Hatfield zainspirowany pewnym budynkiem postanowił stworzyć buty, których wnętrze będzie w jakiejś części widoczne. Tak właśnie powstał model Air Max 1 z widoczną poduszką powietrzną, która stała się symbolem całej serii. Warto wspomnieć, że ogromny udział w powstaniu systemu Air Max miał David Forland, który w zespole Nike był specjalistą od amortyzacji. Zanim na rynku pojawił się model Air Max 1, David własnoręcznie stworzył wiele różnych prototypów. Z każdym kolejnym projektem poduszka powietrzna stawała się coraz cieńsza, co miało wpływ na ułatwienie procesu produkcji oraz ułatwiało umieszczenie w niej większej ilości gazu, co w konsekwencję zwiększało poziom amortyzacji.

Rozwój poduszki gazowej

Poduszka Air Max ewoluowała z każdym kolejnym modelem butów. Największa zmiana polegała na tym, że koncern z Oregonu umieszczał w poduszcze co raz więcej gazu, dzięki czemu amortyzacja w butach z tej serii stawała się coraz lepsza. Coraz intensywniejsze napełnienie poduszki skutkowało mniejszą ilością zużytej pianki w obrębie podeszwy zewnętrznej. Pierwszym modelem, w którym najlepiej widać to rozwiązanie był Air Max 180.

Nowa technologia i nowe rozwiązania

Przełomem w produkcji butów z serii Air Max była technologia blow molding, polegająca na wytłaczaniu tworzywa z rozdmuchem. Dzięki tej technologii powstał model Air Max 93, który posiadał poduszkę w wersji 3D. Kolejnym zaskoczeniem dla rynku obuwniczego był model Air Max 95, w którym zastosowano dwie poduszki gazowe, jedną w tylnej części podeszwy, drugą z przodu. Później projektanci marki Nike skupili się na projekcie, w którym obszar pięty buta miał być połączony ze śródstopiem, w wyniku czego światło dzienne ujrzały Air Max 97, posiadające poduszkę gazową na całej długości podeszwy. To sprawiło, że świat amortyzacji dla oregońskiego koncernu nie miał już granic. W 2006 roku marka Nike stworzyła model Air Max 360, w którym nie zastosowano ani odrobiny pianki w podeszwie, stosując technologię Caged Air, pełniącą zarówno funkcję amortyzującą, jak i stabilizującą.

Technologia Air Max ciągle się rozwija i choć za każdym razem wydaje się, że już nic nowego nie można odkryć, marka Nike potrafi jednak zaskoczyć. To, co wydaje się teraz niemożliwe, może urzeczywistnić się w najbliższych latach.

Buty Air Max w sklepie 50style.pl

W ofercie sklepu 50style.pl znajdziesz różne modele butów z serii Air Max, między innymi Air Max Command, Air Max Motion LW czy Nike Air Max Motion 16. Buty dostępne są zarówno w rozmiarach męskich, jak i damskich. Szeroki wybór wariantów kolorystycznych sprawia, że każdy powinien znaleźć dla siebie coś, co uatrakcyjni jego codzienne stylizacje.