sportowy ranking województw lubuskie

Województwo lubuskie: 5. miejsce w sportowym rankingu województw

Lubuskie na 5. miejscu sportowego rankingu województw. Region podzielił się tą lokatą z Pomorzem, które w końcowej klasyfikacji zdobyło tyle samo punktów. W kilku kategoriach lubuskie okazało się jednak bardzo silne.

Lubuskie ex aequo z Pomorzem zajęło miejsce tuż za Wielkopolską, która zdobyła zaledwie jeden punkt więcej.

sportowy ranking województw lubuskie

Mieszkańcy lubuskiego najbardziej aktywni w kraju

Statystycznie mieszkańcy województwa lubuskiego uprawiają sport najchętniej w Polsce. 56 proc. aktywnych ruchowo mieszkańców to najlepszy rezultat w kraju, ale zwycięstwem w tej kategorii region podzielił się ze Śląskiem.

Bardzo dobrze wygląda również bilans sportowych wydatków samorządu – tutaj lubuskie ustępuje jedynie Dolnemu Śląskowi. Na jednego obywatela przypadło w ubiegłym roku aż 7,57 zł z budżetu na krzewienie kultury fizycznej – o 3,50 zł więcej, niż wynosi krajowa średnia.

W końcowej klasyfikacji lubuskie uzbierało również sporo punktów dzięki trzeciej lokacie w kategorii „kluby sportowe”. Największą popularnością niewątpliwie cieszy się żużel: to tutaj działają legendarne Falubaz Zielona Góra i Stal Gorzów Wielkopolski.

Nieco gorzej prezentuje się podsumowanie wybudowanych tu obiektów sportowych, ale również pod tym względem region nie ma się czego wstydzić. Lubuskie świątynie sportu to przede wszystkim zielonogórski Stadion Żużlowy oraz znana dzięki koszykarskim zmaganiom hala MOSiR w tym samym mieście.

Mało siłowni, niewiele imprez

W pozostałych kategoriach lubuskie prezentowało się jednak średnio. Województwo najgorzej wypadło pod względem dostępnych tu siłowni i klubów fitness. Zdecydowana większość z nich skupiona jest w dwóch największych miastach: Gorzowie Wielkopolskim i Zielonej Górze.

Lubuskie straciło również sporo punktów w ogólnopolskim zestawieniu masowych imprez sportowych – w ubiegłym roku zorganizowano ich tu jedynie 68. W tej kategorii województwo zajęło czwarte miejsce od końca.

Nieco lepiej – ale wciąż poniżej średniej – region zaprezentował się w podsumowaniu szkół posiadających klasy o profilu sportowym. W całym województwie 29 placówek ma w swojej ofercie co najmniej dwa takie oddziały, co w tej kategorii zapewniło dopiero jedenaste miejsce w kraju.

Influencerzy w województwie lubuskim

Lubuskie, chociaż jest jednym z najmniejszych województw w Polsce, zdążyło też wychować co najmniej kilka sportowych gwiazd Internetu.

Do tego grona zaliczyliśmy m.in. kulturystę Kamila Merenę. To jeden z czołowych bodybuilderów w kraju, dla którego sport to zarówno ciężka praca, jak i możliwość aktywnego wypoczynku, owocująca – tak jak w jego przypadku – imponującymi efektami.

Nie możemy też zapominać o Oliwii Mojsiej. Jej prowadzony na luzie profil pokazuje, że wicemistrzyni Polski bikini fitness nie ma w sobie nic z gwiazdy – to raczej pozytywnie nastawiona do codzienności dziewczyna z sąsiedztwa, na której wsparcie zawsze można liczyć (zwłaszcza na siłowni).

Warto też zwrócić uwagę na Kamila Holkę, który udowadnia, że sukcesy w boksie nie wykluczają kariery modela. Chociaż Holka sięgnął po tytuł pięściarskiego mistrza kraju, to jednak z powodzeniem udziela się także w modelingu, tym samym inspirując swoich potencjalnych następców.

Lubuskie na tle innych województw

Zobacz, jak w sportowym rankingu województw wypadły pozostałe regiony Polski!

ranking sportowy województw