sportowy ranking województw małopolskie

Województwo małopolskie: 7. miejsce w sportowym rankingu województw

W sportowym rankingu województw Małopolska uplasowała się dokładnie w połowie tabeli. Region nie zabłysnął praktycznie w żadnej kategorii; w żadnej nie okazał się też najgorszy.

Województwo małopolskie znalazło się na 7. miejscu w sportowym przeglądzie regionów Polski. Wynik ten nie może zachwycać, ale nie daje też szczególnych powodów do wstydu. Gdyby w klasyfikacji generalnej udało się zgarnąć choć jeden punkt więcej, region podzieliłby się szóstą lokatą z Kujawami.

sportowy ranking województw małopolskie

Sporo klubów fitness...

Najwyższe miejsce Małopolska zajęła w zestawieniu ilości klubów fitness i siłowni. Czwarte miejsce w tej kategorii plasuje region sporo powyżej krajowej średniej.

Cieszyć może również piąta lokata w zestawieniu wydatków na kulturę fizyczną i sport, które ponosi lokalny samorząd. Tutaj Małopolska z wynikiem 5,84 zł przypadających na 1 mieszkańca wyprzedziła m.in. finiszujące na wyższych miejscach klasyfikacji ogólnej Pomorze i Wielkopolskę. Sporą część tych środków pochłania utrzymanie najlepszej w Polsce infrastruktury do sportów zimowych, która zlokalizowana jest u podnóża Tatr.

Nieźle wygląda również aktywność sportowa Małopolan. Przynajmniej raz w tygodniu ćwiczy tu 51 proc. mieszkańców.

...i najmniejszy odsetek klas sportowych

Tak jak wspomnieliśmy we wstępie, w większości kategorii region zajmował lokaty niedaleko środkowych miejsc klasyfikacji. Przykładowo w zestawieniu obiektów sportowych Małopolsce przypadło siódme miejsce.

Najgorzej Małopolska wypadła pod względem szkół posiadających w swojej ofercie co najmniej dwie klasy o profilu sportowym lub jedną mistrzostwa sportowego. Z wynikiem nieco ponad 2 placówki na 100 tys. mieszkańców, województwo zajęło w tej kategorii przedostatnie miejsce.

Trzeba jednak wspomnieć, że działające w stolicy regionu szkoły mistrzostwa sportowego prezentują bardzo wysoki poziom. Otylia Jędrzejczak, Kuba Błaszczykowski czy siostry Radwańskie (Agnieszka i Urszula) to tylko niektórzy znani absolwenci placówek przy Grochowskiej i Szablowskiego.

Odsetek klubów sportowych w stosunku do liczby ludności okazał się zaś minimalnie wyższy niż w zachodniopomorskim, co pozwoliło zdobyć szóste miejsce w kraju i jednocześnie dodatkowy punkt w klasyfikacji generalnej.

Chociaż region często jest gospodarzem wydarzenia o randze międzynarodowej (np. Puchar Świata w skokach narciarskich), to jednak w przeliczeniu na liczbę mieszkańców liczba mających tu miejsce sportowych eventów nie imponuje, zapewniając dopiero jedenaste miejsce w tej kategorii.

Influencerzy z Małopolski

Małopolska to jedno z najludniejszych polskich województw – a więc również pełne ciekawych influencerów sportowych.

Niewątpliwie najbardziej niezwykłą historię opowiada profil Bartosza Ostałowskiego. To jedyny na świecie zawodowy kierowca jeżdżący… bez użycia rąk. Stracił je bowiem w tragicznym wypadku. Nie przeszkodziło mu to jednak dalej ścigać się i osiągać sukcesy na torach całego świata, niosąc przy tym inspirację dla milionów niepełnosprawnych sportowców.

W zupełnie inny sposób swoich fanów inspiruje zaś Michał Bodzioch, znany jako „Dziki Trener” – jego pseudonim mówi sam za siebie. Bodzioch zachęci, wytłumaczy, a nawet zgani was w sposób rozbrajający wszelkie pretensje i tłumaczenia. Wchodzicie na własną odpowiedzialność!

Sporo obserwatorów zdobyła także Anna Karcz: bodybuilderka, która udowadnia, że podstawą redukcji nie musi być wieczny głód. Karcz często pozwala sobie na małe (i duże) kulinarne wybryki, którymi ochoczo dzieli się na Instagramie. Przy tym jednak jej forma zapiera dech w piersiach.

Jeśli zaś naszą domeną jest street workout, koniecznie sprawdźmy profil Mateusza Milczuka, specjalisty w kwestii ulicznej „pompy”. Dzięki radom Milczuka trening siłowy przeprowadzimy właściwie w dowolnym miejscu, a przy okazji zadziwimy przechodniów. Tak się promuje sport!

Małopolskie na tle innych województw

Zobacz, jak w sportowym rankingu województw wypadły pozostałe regiony Polski!

ranking sportowy województw