sportowy ranking województw

Województwo pomorskie: 5. miejsce w sportowym rankingu województw

Pomorze zakończyło sportowy ranking województw na piątej lokacie. Region dzieli to miejsce z województwem lubuskim, ale przy tym okazał się liderem w kilku konkurencjach.

Przyglądając się ostatecznej klasyfikacji naszego rankingu, uwagę na pewno zwróci bardzo wyrównana walka na miejscach tuż poza podium. Tylko jeden punkt dzieli Pomorze i Wielkopolskę, która uplasowała się oczko wyżej. Wraz z finiszującym na tym samym miejscu lubuskim, województwo pomorskie wyprzedziło Kujawy o 4 punkty.

sportowy ranking województw

Szkoły sportowe i bodybuilding

Pomorze posiada kilka bardzo mocnych punktów, które stanowią niewątpliwe zalety dla każdego miłośnika sportu. Bardzo dobre wyniki w niektórych kategoriach przyćmione jednak zostały przeciętnymi, niekiedy nawet słabymi rezultatami w pozostałych.

Województwo pomorskie świetnie zaprezentowało się pod względem oferty edukacyjnej dla przyszłych sportowców: w przeliczeniu na liczbę ludności to właśnie tutaj najwięcej szkół posiada co najmniej dwie klasy sportowe lub minimum jedną klasę mistrzostwa sportowego.

Również odsetek regularnie ćwiczących Pomorzan może być powodem do dumy: 54 proc. z nich przyznaje się do regularnej aktywności sportowej, co daje drugie miejsce w tej kategorii.

Z wynikiem 7 obiektów na 100 tys. mieszkańców region okazał się wiceliderem klasyfikacji dostępności infrastruktury fitness; pod tym względem bezkonkurencyjne pozostaje jednak Mazowsze.

Niewiele stadionów i klubów sportowych

Zachwytu nie budzi jednak rezultat w porównaniu ogólnej liczby obiektów sportowych przypadających na 10 tys. mieszkańców (2,85 wobec 3,06 średniej ogólnopolskiej). Wynik ten, dzięki miejscu w połowie tabeli, pozwolił jednak zgarnąć kilka cennych punktów.

Znaczna część zmagań na Pomorzu nie wymaga jednak specjalistycznej infrastruktury. Mowa tu np. o Ekstremalnym Biegu na Orientację „Harpagan” lub popularnych w regionie rozgrywkach pétanque (czyli francuskiej grze w bule).

Również samorządowe wydatki na kulturę fizyczną i sport nie mogą zachwycać. Pod tym względem na każdego mieszkańca przypadło w zeszłym roku tylko 2,40 zł – to o prawie połowę mniej, niż wynosi ogólnopolska średnia (4,08 zł).

Pomorskie straciło też dużo punktów w podsumowaniu liczby klubów sportowych działających w regionie, docierając w tej kategorii na trzecie miejsce od końca.

Region, a w nim przede wszystkim Trójmiasto, jest jednak matecznikiem co najmniej kilku znanych klubów. Najsłynniejsze z nich to m.in. futbolowe Lechia Gdańsk i Arka Gdynia, także zespoły koszykarskie: Trefl Sopot i Asseco Prokom Gdynia.

Influencerzy na Pomorzu

Gdy zajrzymy na profile najpopularniejszych influencerów z Pomorza, odniesiemy wrażenie, że ten region jest istnym zagłębiem bodybuildingu.

To właśnie tu mieszka Natalia Damek, mistrzyni Polski bikini fitness i brązowa medalistka międzynarodowych zawodów kulturystycznych Arnold Classic. Jej imponująca rzeźba świetnie współgra z promiennym uśmiechem, którego mistrzyni nie żałuje swoim fanom.

Pomorze to także matecznik Kamila Bredowa. Obecnie Bredow, prywatnie pasjonat gry na gitarze, krzewi kulturystykę nie tylko u swoich podopiecznych na siłowni, ale też wśród plażowiczów. Wiarygodności dodaje mu tytuł mistrza Polski w wioślarstwie.

Tutaj rezyduje także Damian Wegner - trener personalny, którego umiejętności potwierdzają spektakularne przemiany jego podopiecznych. Jeśli pragniemy poddać swoje ciało ekstremalnej metamorfozie, Wegner na pewno będzie odpowiednim mentorem.

Po dawkę sportowej motywacji warto zajrzeć również na media społecznościowe Krzysztofa z Gdyni. Rzyszt jest trenerem osobistym i dietetykiem, który drogę do wymarzonej sylwetki postrzega także jako trening własnego umysłu i sprawdzenie psychiki. O to w końcu chodzi, żeby zdrowemu ciału towarzyszył zdrowy duch!

Pomorskie na tle innych województw

Zobacz, jak w sportowym rankingu województw wypadły pozostałe regiony Polski!

ranking sportowy województw