sportowy ranking województw warmińsko-mazurskie

Województwo warmińsko-mazurskie: 9. miejsce w sportowym rankingu województw

Warmińsko-mazurskie otwiera drugą połowę tabeli sportowego rankingu województw. Region zanotował bardzo dobry wynik w pojedynczej konkurencji, w pozostałych zaś nie popisał się pod żadnym względem.

Województwo warmińsko-mazurskie słynie ze swoich walorów turystycznych, ale w naszym rankingu zajęło odległą, 9. lokatę. 53 punkty w finałowym podsumowaniu zostały uzbierane z niemałym trudem.

sportowy ranking województw warmińsko-mazurskie

Dużo szkół dla młodych sportowców

Województwo ze stolicą w Olsztynie zdecydowanie najlepiej wypadło pod względem szkół z oddziałami sportowymi. Na 100 tys. osób przypada ponad 5 tego typu placówek – lepiej jest tylko na Pomorzu. Druga lokata w tej kategorii zapewniła prawie jedną trzecią wszystkich punktów, które finalnie zgromadził region.

Ponadto województwo uplasowało się w pierwszej połowie tabeli pod względem całkowitej liczby dużych obiektów sportowych, takich jak np. stadiony i baseny – znajdziemy ich tu 421. Daje to liczbę 3 obiektów w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców. Wynik ten jest zbliżony do średniej krajowej, sytuując region dokładnie w połowie tabeli.

Warmia i Mazury nie błyszczały w innych konkurencjach, najczęściej lokując się na miejscach znacznie oddalonych od podium. Trzeba jednak przyznać, że województwo w żadnej konkurencji nie okazało się najsłabsze, zaś najczęściej zajmowało pozycję tylko nieco poniżej środkowego miejsca każdej tabeli.

Poniżej średniej w większości kategorii

Wyniki ostatecznej klasyfikacji mówią jednak same za siebie. Na podstawie opracowanych przez nas statystyk trudno stwierdzić, że to województwo stwarza szczególnie dobre warunki dla miłośników sportu.

Nie znajdziemy tu gęstej sieci klubów fitness i siłowni (2,93 miejsc na 100 tys. mieszkańców – jedenaste miejsce w tej kategorii) ani wielu klubów sportowych, zaś aktywność fizyczna mieszkańców sytuuje się na poziomie o 3 punkty procentowe niższym, niż wynosi ogólnopolska średnia (45 proc. wobec 48).

Nie lepiej jest pod względem organizowanych tu wydarzeń sportowych: na 100 tys. mieszkańców statystycznie przypada tylko 8 dużych imprez (dziesiąty rezultat w kraju).

Nakłady lokalnego samorządu na kulturę fizyczną należą zaś do najniższych w Polsce. Wynik 2,04 zł na mieszkańca jest tylko o 55 gr lepszy, niż na Podkarpaciu, które zajęło ostatnie miejsce w tej kategorii.

Influencerzy z Warmii i Mazur

Chociaż region zajął ostatecznie dalekie miejsce w naszym rankingu, również tutaj możemy znaleźć co najmniej kilkoro ciekawych influencerów sportowych.

Dużą popularnością cieszy się profil Małgorzaty Kędzierskiej, autorki bloga Szpilki na siłowni. Wraz z mężem i psem codziennie zachęca tysiące swoich obserwatorów do aktywności. Jak pokazuje Kędzierska, rodzina to również skuteczny motywator do treningów.

Swoją pasją chętnie dzieli się także Bartosz Burzyński, posiadacz być może najbardziej rozbudowanych pleców w północno-wschodniej Polsce. Burzyński na każdym kroku stara się przelewać swoją pasję na innych: tak na siłowni, jak też w trakcie spacerów z żoną i dzieckiem.

Wszystkim łasuchom polecamy zaś konto Oliwii Dargiewicz. Dzięki niej na własne oczy można się przekonać, że zamiłowanie do czekolady i masła orzechowego nie musi kłócić się z pracą nad idealną figurą. Swoją sylwetkę budujemy bowiem nie tylko na siłowni, ale też… w kuchni!

Warmińsko-mazurskie na tle innych województw

Zobacz, jak w sportowym rankingu województw wypadły pozostałe regiony Polski!

ranking sportowy województw