sportowy ranking województw

Województwo wielkopolskie: 4. miejsce w sportowym rankingu województw

Wielkopolska znalazła się tuż pod podium sportowego rankingu województw. Chociaż region nie wyróżnił się w żadnej z kategorii, to jednak w każdej z nich zaprezentował solidną formę.

Bez fajerwerków, za to solidnie – tak w skrócie można opisać sportowy krajobraz Wielkopolski. Walka tuż poza podium była jednak zażarta, bowiem to województwo zaledwie jednym punktem prześcignęło zajmujące ex aequo piąte miejsce lubuskie i pomorskie. Do podium Wielkopolsce zabrakło jednak sporo punktów.

sportowy ranking województw

Wysoka lokata, ale przeciętne wyniki

Wielkopolska w zdecydowanej większości kategorii wypadła… średnio. Region w żadnym z cząstkowych porównań nie zajął miejsca na podium, ale w większości kategorii uplasował się powyżej średniej.

Najwyższa pozycja w cząstkowych rankingach to piąte miejsce pod względem liczby klubów sportowych. Dokładnie 1452 działające tu stowarzyszenia mają aż dziesięcioprocentowy udział w puli ogólnokrajowej, ale w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców dało to wynik 4,2. To niewiele ponad krajową średnią (4), ale wystarczająco, by zyskać cenne punkty.

Tę samą lokatę region zajął też w konkurencji oceniającej ilość organizowanych tu dużych imprez sportowych. W ubiegłym roku zorganizowano tu 10,37 eventu w przeliczeniu na 100 tys. osób – to dokładnie o jedno wydarzenie mniej, niż na Śląsku.

W innych konkurencjach region najczęściej zajmował pozycje w połowie tabel. Przykładem będzie tu liczba siłowni i klubów fitness w regionie: 113 placówek to w przeliczeniu 3,24 na każde 100 tys. mieszkańców, co daje lokatę dokładnie w połowie tego podsumowania.

Kraina maratonów

Region posiada 12 profesjonalnych hal do masowych eventów – to drugi rezultat w kraju, zaraz za Śląskiem. Statystyki są jednak nieubłagane, bowiem w przeliczeniu na liczbę mieszkańców wynik pozwolił zająć dopiero szóste miejsce w tej kategorii.

Jednak liczba sportowych obiektów w Wielkopolsce wyraźnie przekłada się na organizowane tu imprezy. Tylko w ubiegłym roku region był areną aż 362 dużych zawodów.

Najpopularniejsze są tu zdecydowanie biegi długodystansowe – oprócz słynnego Poznań Maratonu, biegacze mogą wziąć również udział w np. organizowanych tutaj Mistrzostwach Polski Bibliotekarzy i Pracowników Bibliotek w półmaratonie.

Wielkopolska to także arena licznych turniejów w kolarstwie górskim, które rozgrywane są głównie na terenie Puszczy Noteckiej. Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat coraz więcej fanów znajduje tu także rugby.

Influencerzy w Wielkopolsce

Poza rankingiem sprawdziliśmy też, których wielkopolskich influencerów warto obserwować. Ponad 100 tys. followersów zebrała Alicja Janowicz. To zasługa nie tylko zarażania pasją do sportu, ale też... pysznych fit-przepisów, które znajdziemy na jej blogu.

Instagram Olgi Lipczyńskiej to zaś obowiązkowy przystanek dla kobiet, które po porodzie pragną wrócić do dobrej formy. Lipczyńska udowadnia, że ciąża to najlepszy czas, by skupić się na własnym ciele, zaś chwila na aktywność powinna znaleźć się w grafiku każdej młodej mamy.

Z kolei na instagramowym profilu wonderland_of_alice wejdziemy w magiczny świat Alicji, która poza treningami i sportem interesuje się także modą, podróżowaniem i urządzaniem wnętrz. Świetny przystanek dla miłośników łączenia lifestyle’u i fitnessowych motywacji!

Coraz większą popularność zyskuje też konto Julki Stoebe - tancerki, biegaczki i dumnej właścicielki kundelka. Julka pokazuje, że sport to nie tylko siłownia czy basen: dbać o formę można również przy pomocy tańca, który ponadto gwarantuje świetną zabawę w rytmie ulubionych przebojów.

Wielkopolskie na tle innych województw

Zobacz, jak w sportowym rankingu województw wypadły pozostałe regiony Polski!

ranking sportowy województw