sportowy ranking województw zachodniopomorskie

Województwo zachodniopomorskie: 8. miejsce w sportowym rankingu województw

Zachodniopomorskie finiszuje na 8. miejscu sportowego rankingu województw. Region podzielił się tą lokatą z Podkarpaciem, które w klasyfikacji generalnej zdobyło tyle samo punktów.

O ile jednak województwo ze stolicą w Rzeszowie może pochwalić się triumfem w dwóch konkurencjach (i całkiem niezłymi rezultatami w kilku pozostałych), tak zachodniopomorskie nie wyróżniło się pod żadnym względem. W jednym, bardzo wymownym podsumowaniu, okazało się zaś zdecydowanie najsłabsze.

sportowy ranking województw zachodniopomorskie

Średnio, lecz wciąż nieźle

Zacznijmy jednak od pozytywów. Zachodniopomorskie zajęło piąte miejsce w kategorii „obiekty sportowe”. 4,08 obiektu na 10 tys. mieszkańców to wynik zbliżony do rezultatów, które osiągnęły poprzedzające je województwa: podkarpackie, dolnośląskie i lubuskie (kolejno: 4,16, 4,13 i 4,11). Przy tym jednak znacznie lepszy, niż w przypadku następnej na tej liście Wielkopolski (3,58).

Oczko niżej region uplasował się w zestawieniu liczby klubów sportowych, które działają w regionie. Siódma lokata z wynikiem 4,11 klubu to rezultat niemal identyczny, co w Małopolsce: różnica wyniosła tu jedynie… 0,0003!

To samo miejsce region zajął też w zestawieniu organizowanych tu masowych imprez sportowych: na 100 tys. mieszkańców przypada ich dokładnie 10.

Najmniej aktywni w całej Polsce

Na początku wspomnieliśmy, że województwo zachodniopomorskie zaliczyło porażkę w jednej bardzo znamiennej kategorii. Okazało się bowiem, że ludność tego regionu jest najmniej aktywna w skali całego kraju.

Do regularnych ćwiczeń przyznało się tu tylko 35 proc. mieszkańców – to o 13 punktów procentowych mniej od średniej i aż o 20 p.p. słabiej od najbardziej „rozruszanych” województw śląskiego i lubuskiego.

Być może tak niska aktywność ma związek ze słabą bazą siłowni i klubów fitness. W Zachodniopomorskiem na 100 tys. mieszkańców przypada jedynie 2,87 placówek tego typu. Wynik w tej kategorii zapewnił odległą, dwunastą lokatę.

Również samorządowe wydatki na kulturę fizyczną nie są imponujące: na każdego obywatela z puli 4,86 mln zł w 2018 roku przypadło tu 2,85 zł, co pod tym względem daje wynik dokładnie w połowie tabeli.

Influencerzy w Zachodniopomorskiem

Chociaż mieszkańcy zachodniej części Pomorza statystycznie pozostają najmniej aktywni w kraju, to jednak również tutaj możemy znaleźć influencerów niestrudzenie promujących troskę o własne ciało.

Bliskość morza zachęca do ćwiczeń na świeżym powietrzu – lokalnym autorytetem w tej kwestii jest Mateusz Groniewicz, specjalista od kalisteniki. Porady Mateusza sprawią, że gdziekolwiek się znajdziemy, będziemy w stanie skutecznie zadbać o swoje mięśnie, zachowując przy tym pogodę ducha.

Bałtyckie plaże wpływają również na rosnącą popularność bikini fitness, w której to konkurencji najwyższy poziom osiągnęła Elina Melynkova. To mistrzyni konkursu IFBB Bikini Fitness oraz trenerka personalna, która swoją fit pasją zaraża wielu ludzi.

Aktywności indoor promuje za to Natalia Wiśniewska – dietetyczka udowadniająca, że klasyczny trening siłowy może być także domeną kobiet. Czy damie wypada podnosić sztangę? Wiśniewska udowadnia, że jak najbardziej!

Zachodniopomorskie na tle innych województw

Zobacz, jak w sportowym rankingu województw wypadły pozostałe regiony Polski!

ranking sportowy województw