sportowy ranking województw łódzkie

Województwo łódzkie: 12. miejsce w sportowym rankingu województw

Województwo łódzkie znalazło się na przedostatnim miejscu sportowego rankingu województw. Stosunkowo niezłe statystyki nie przełożyły się na satysfakcjonujący wynik – stąd tak niska lokata w klasyfikacji generalnej.

sportowy ranking województw łódzkie

Przeciętnie pod każdym względem

Łódzkie najlepiej poradziło sobie w konkurencji porównującej dostępność siłowni i klubów fitness. W całym regionie znajdziemy 118 takich miejsc. To szósty wynik w tej kategorii, o jedno miejsce niżej od sportowego giganta, którym okazał się Śląsk.

Przeciętnie wygląda odsetek aktywności sportowej mieszkańców województwa. 47 proc. z prawie 2,5 mln obywateli zamieszkujących region przyznaje się do uprawiania sportu przynajmniej raz w tygodniu. Chociaż to wynik z dolnej połowy tabeli, to jednak bardzo zbliżony do krajowej średniej (48 proc.) – a więc nie taki zły.

Nieźle prezentuje się także liczba działających tu klubów sportowych. 904 stowarzyszenia to dobry rezultat, ale po przeliczeniu na liczbę mieszkańców daje dopiero jedenastą lokatę w tej kategorii.

Dla pokrzepienia możemy dodać, że wśród drużyn z woj. łódzkiego znajdziemy legendarne Widzew i ŁKS, a nieco dalej od stolicy siatkarską potęgę, jaką jest Skra Bełchatów.

2,30 zł na mieszkańca

W pozostałych porównaniach województwo ze stolicą w Łodzi zajmowało lokaty znacznie oddalone od podium. Najsłabiej wypadło pod względem liczby organizowanych tu dużych imprez sportowych. Na każde 100 tys. mieszkańców przypada niecałe 6 wydarzeń.

Nieco wyższe miejsce Łódzkie zajęło pod względem wydatków na kulturę fizyczną z samorządowego budżetu w 2018 roku. Na pojedynczego mieszkańca przypadło zeń 2,33 zł – to mało, ale niemal tyle samo, co w siedmiu innych województwach. Można zatem pokusić się o stwierdzenie, że zajmujące w tej kategorii dwunastą lokatę Łódzkie pod tym względem pozostaje przeciętniakiem.

Sytuacja wygląda podobnie w konkurencji porównującej dostępne tu duże obiekty sportowe, takie jak stadiony, boiska czy wielofunkcyjne hale. W całym województwie znajdziemy 553 takie miejsca – więcej niż u zwycięzcy naszego rankingu, Opolszczyzny. Gdy jednak weźmiemy pod uwagę populację województwa, łódzkie znów otrzyma dwunaste miejsce.

Promotorzy sportu z Łódzkiego

Poza konkursem sprawdziliśmy też, których lokalnych influencerów sportowych warto obserwować.

Do tego grona zaliczyliśmy m.in. kickbokserkę Żaklinę Stańczyk, która pomoże nam zarówno prawidłowo wyprowadzić lewy prosty, jak i dobrać optymalny plan treningowy. Lepiej z nią nie zadzierać, ale gdy nie kładzie swoich oponentów na łopatki, Żaklina z chęcią udzieli nam wyczerpujących porad treningowych.

Każdy pasjonat jazdy na dwóch kółkach powinien zaś zwrócić uwagę na konto Łukasza Przechodzenia, jednego z najpopularniejszych blogerów rowerowych w kraju. Mnóstwo przydatnych porad, rowerowe lifehacki , wyczerpujące recenzje – to tylko cząstkowa charakterystyka działalności Łukasza.

Sporą liczbą fanów może się pochwalić Patrycja Rublewska, autorka e-booka o zdrowych posiłkach i przy okazji posiadaczka jednego z najbardziej imponujących „sześciopaków” w kraju. Wygląd to jednak nie wszystko, bowiem dzięki poradom Rublewskiej codziennie tysiące osób znajduje pokłady pasji: tak na siłowni, jak również w kuchni.

Swoim aktywnym życiem dzieli się także piękna Zuzanna Nowacka: fotomodelka, instruktorka dietetyki i trenerka jeździectwa. Chociaż na Instagramie jest aktywna dopiero od niedawna, to jednak zdążyła zapracować na solidne grono fanów – zapewne dzięki pysznym przepisom, które często wrzuca w swoje relacje.

Łódzkie na tle innych województw

Zobacz, jak w sportowym rankingu województw wypadły pozostałe regiony Polski!

ranking sportowy województw