Jak odświeżyć zimowe akcesoria, by służyły wiele sezonów?

Na pewno poświęcasz wiele uwagi konserwacji i czyszczeniu swojego zimowego obuwia i odzieży. Chcesz, aby towarzyszyły Ci przez wiele sezonów i prezentowały się równie znakomicie jak w momencie zakupu. Często zapominamy jednak, że zimowa garderoba to nie tylko trapery, kurtki czy długie płaszcze, ale również szereg dodatków. Nimi również możesz cieszyć się przez długi czas, bez konieczności poszukiwania kolejnej czapki, szalika czy rękawiczek. Zastanawiasz się, jak to możliwe? Wystarczy odpowiednia pielęgnacja. Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci odświeżyć zimowe akcesoria i przygotować je na kolejny rok.

Jak prać zimowe dodatki?

Podstawą pielęgnacji zimowych akcesoriów jest oczywiście pranie. Czapki, szaliki i rękawiczki, czyli zimowy niezbędnik każdego z nas, najczęściej wykonane są z delikatnych, najczęściej naturalnych materiałów takich jak bawełna i wełna. Wbrew pozorom nie musisz prać ich ręcznie. Wystarczy zastosować się do kilku prostych rad, a pralka na pewno nie zniszczy Twoich ulubionych akcesoriów. Przede wszystkim tkaniny takie jak wełna czy angora nie lubią częstego prania. Wystarczy, jeśli tylko raz do roku trafią do bębna pralki, najlepiej tuż przed powrotem niskich temperatur. Jeśli jednak czujesz nieprzyjemny zapach i masz wrażenie, że lekkie odświeżenie jest jednak niezbędne także w trakcie sezonu, proponujemy wietrzenie, które zwłaszcza podczas mroźnych dni jest dobrą alternatywą dla tradycyjnego prania. Inny sposób to wykorzystanie pary wodnej – sprawdzi się zarówno zaparowana łazienka, jak i specjalnie dedykowane urządzenie. Pamiętaj jednak, że po „parowej kąpieli” tkanina musi dobrze wyschnąć, zanim włożysz ją do szafy. Piorąc w pralce szaliki, rękawiczki i czapki zimowe najlepiej umieść je w specjalnym woreczku, który dodatkowo ochroni tkaniny. Ustaw jak najniższe obroty i temperaturę wody nieprzekraczającą 30˚C. Absolutnie nie odwirowuj wody, może to nieodwracalnie zniekształcić materiały. Używaj przeznaczonych do delikatnym włókien płynów i proszków, które je zmiękczą i zabezpieczą przed uszkodzeniami.

Suszenie i prasowanie zimowych akcesoriów

Odświeżenie zimowych akcesoriów polega także na odpowiednim ich wysuszeniu, a w niektórych przypadkach także wyprasowaniu. Po wypraniu swoich dodatków pamiętaj, aby nie suszyć ich w suszarce bębnowej. Nie należy także korzystać z kaloryferów, wieszaków, ani rozwieszać ich na cienkich prętach lub żyłkach. W celu uniknięcia deformacji wyprane akcesoria zimowe należy rozłożyć na płaskiej powierzchni, najlepiej na ręczniku albo kocu, i pozostawić do samoistnego wyschnięcia. Niektóre materiały potrzebują również wyprasowania. Jeśli Twoje żelazko nie posiada oznaczenia do prasowania wełny to po prostu ustaw je na najniższą temperaturę. Dodatkowym zabezpieczaniem będzie prasowanie na lewej stronie i przez bawełnianą szmatkę.

Jak odświeżyć techniczne tkaniny?

Prawdopodobnie w swojej szafie posiadasz nie tylko zimowe akcesoria na co dzień, ale i te, z których korzystasz na przykład na stokach narciarskich. Techniczne tkaniny potrzebują również delikatnego traktowania, zwłaszcza że część z nich wyposażona jest w dodatkowe technologie jak membrana Gore-Tex, która często występuje w rękawicach. Jak zabezpieczyć taką membranę podczas prania w pralce? Przede wszystkim nie wywijaj tkaniny na drugą stronę, ponieważ membrana znajduje się po wewnętrznej stronie odzieży. Nie dodawaj płynu do zmiękczania tkanin i wybierz cykl prania syntetycznego w niskiej temperaturze, a cykl wirowania ustaw maksymalnie na 600 obr./min. Suszyć możesz tradycyjnie na wieszaku lub w suszarce automatycznej. Nawet jeśli Twoje zimowe dodatki nie mają membrany, ale są wykonane z syntetycznej tkaniny, to prawdopodobnie pokryte są wodoodporną powłoką chroniącą przed wilgocią i śniegiem. Aby po praniu przywrócić hydrofobowe właściwości, pamiętaj, by przeprasować tkaninę. Najlepszym sposobem będzie położenie ręcznika na zewnętrznej stronie materiału i kilka razy przeprasowanie go niezbyt gorącym żelazkiem. Ręcznik zmniejszy ryzyko uszkodzenia materiału, a ciepło żelazka aktywuje wodoodporność.

Wystarczy, że skorzystasz z powyższych wskazówek, by cieszyć swoimi ulubionymi zimowymi akcesoriami przez długi czas! Pamiętaj, że w naszym sklepie online i salonach stacjonarnych znajdziesz bogaty wybór czapek, szalików i rękawiczek, które ochronią Cię przed niskim temperaturami, opadami śniegu i porywistym wiatrem.

Zobacz ofertę akcesoriów zimowych:

49.99

13.49

49.99

9.99

49.99

8.99

49.99

9.99

49.99

9.99

49.99

13.49

49.99

13.49

119.99

107.99

49.99

13.49

49.99

14.99

59.99

22.99

59.99

26.99