Na buty zimowe czyha wiele zagrożeń: śnieg, wilgoć, niskie temperatury i sól. O tę część garderoby musisz szczególnie dbać i postawić na regularną pielęgnację, bo w przeciwnym razie będziesz kupować nową parę co sezon. Co robić i jak dbać o buty zimowe, żeby posłużyły Ci jak najdłużej? Podpowiadamy.
Przed czyszczeniem najpierw wyciągnij sznurówki i wkładki - dopiero tak przygotowane buty zimowe są gotowe na dalsze zabiegi. Chcesz pozbyć się zabrudzeń? Za pomocą wilgotnej szmatki lub szczotki z miękkim włosiem usuniesz wszelkie zanieczyszczenia. Możesz też nasączyć ściereczkę roztworem wody z mydłem lub szarym mydłem, czyścić, a potem całą powierzchnię przetrzeć jeszcze raz czystą wodą. W przypadku butów ze skóry zachowaj szczególną ostrożność – łatwo zarysować tego typu powierzchnię, najlepiej spisze się miękka szmatka. Do czyszczenia nubuku lub zamszu użyj specjalnych, dedykowanych takim skórom, preparatów: kostki, gumy, gumki lub szczoteczki.
Wystarczy krótki, zimowy spacer, żeby na butach pozostały nieestetyczne, białe plamy z soli. Poza tym, że wyglądają brzydko i szpecą Twoje buty, to w dodatku im później zabierzesz się za czyszczenie, tym trudniej będzie się ich pozbyć. Przetarcie wilgotną szmatką nie wystarczy, ponieważ po kilku chwilach plamy pojawiają się ponownie. Co więcej, sól może trwale zniszczyć Twoje buty, dlatego reaguj natychmiast.
Usuwanie soli zacznij od wyczyszczenia butów ciepłą wodą z mydłem lub szamponem do obuwia. Zrób to starannie i dokładnie, żeby nie powtarzać tego zabiegu. Do zmywania zacieków użyj miękkiej szmatki lub szczotki do butów. Po takiej solidnej kąpieli suche i czyste buty możesz zabezpieczyć przed solą specjalnymi środkami: odsalaczami, protectorami lub impregnatorami, ale o tym trochę później.
Pomocne w walce z wilgocią i solą będzie regularne pastowanie. Również w tym wypadku rób to wyłącznie na suchych i czystych butach. Najlepsze pasty na zimę, to takie z pudełka (a nie w tubce) – zawierają mniej wody i nie przyciągną soli. Po pastowaniu ostatni krok to polerowanie. Użyj do tego cienkiej warstwy wosku, równomiernie rozprowadzony na bucie będzie dodatkową ochroną.
Żeby uchronić buty przed wilgocią i przemoczeniem pamiętaj o regularnej impregnacji. Tego typu zabieg zrób jeszcze przed pierwszym założeniem butów. Impregnacja, tak samo jak pielęgnacja i czyszczenie, ma sens tylko na czystych i suchych butach. Użyj środka impregnującego – najwygodniejsze na rynku są specyfiki w formie superwygodnego spreju. Stosuj regularnie ten preparat na swoje buty zimowe. Eksperci polecają powtarzać ten zabieg po każdym gruntownym myciu butów. Podczas wyboru środka do impregnacji zwróć uwagę na jego przeznaczenie i materiały, z których wykonane są Twoje buty. Masz wątpliwości w kwestii doboru odpowiedniego produktu? Poszukaj informacji na pudełku po butach lub na stronie sklepu, z którego zamawiasz garderobę na zimę.
Jeśli zapomnisz o impregnacji i Twoje buty przemokły, to jak najszybciej zabierz się za ich suszenie. Chcesz to zrobić szybko? Pośpiech jest złym doradcą. Zrezygnuj z interwencji za pomocą suszarki lub małego, przenośnego grzejnika. Twoje buty zimowe, szczególnie jeśli są skórzane, mogą się odkształcić, popękać, zmienić kolor i kształt. Nie ryzykuj – przemoczone buty susz w temperaturze pokojowej. Oczywiście, że nie wyschną w godzinę czy dwie, ale masz pewność, że po wyschnięciu będą wyglądać dokładnie tak samo, jak przed. Jeśli masz buty, które nie są sztywne (np. kozaki, wyższe botki) to możesz włożyć do środka prawidła lub zwiniętą w rulon gazetę – wtedy nie stracą swojego kształtu, a papier dodatkowo wchłonie trochę wilgoci i buty wyschną odrobinę szybciej.
Zadbaj o swoje buty zimowe, a odpłacą Ci się ochroną przed zimnem i wilgocią oraz nienagannym wyglądem.
Sprawdź akcesoria do pielęgnacji obuwia
29.99 zł
14.99 zł
14.99 zł - najniższa cena
ZAPISZ SIĘ DO NEWSLETTERA
Zgarnij 10% rabatu na pierwsze zakupy