Jakie materiały są najlepsze?
Trudno nie pogubić się w gąszczu oznaczeń, które kryją się na metkach naszych ulubionych ubrań. Bawełna, poliester, elastan… Niektóre z tych nazw mogą budzić nieufność, w końcu brzmią jak nazwy chemicznych substancji. Czym charakteryzują się najpopularniejsze rodzaje materiałów i jak wybrać ubrania najlepiej dostosowane do naszych potrzeb pod względem składu?
Gatunek a splot tkaniny
Na początek musimy rozróżnić kilka kategorii służących do opisu materiałów. Przede wszystkim dzielą się one na tkaniny (powstałe w procesie tkania; znajdziesz ten rodzaj np. w koszulach lub jeansach) oraz dzianiny (powstałe w procesie dziania; służą do produkcji np. czapek, swetrów czy bluz).
Kolejne dwie kategorie służące do opisu tkaniny to rodzaj włókien oraz rodzaj splotu. Rodzaj włókien mówi nam o surowcu, z którego powstał materiał: może to być włókno naturalne (czyli np. bawełna, wełna, len), sztuczne (powstałe w wyniku obróbki chemicznej surowca występującego naturalnie w przyrodzie, np. wiskoza, lyocell) lub syntetyczne (wytworzone od początku do końca przez człowieka, np. poliester, akryl, elastan). Rodzaj splotu to sposób, w który splecione są ze sobą włókna tkaniny – np. jeans, sztruks, satyna, żakard.
Bawełna oraz wełna
Bawełna jest najpopularniejszym naturalnym surowcem wykorzystywanym w produkcji ubrań. To materiał przepuszczający powietrze, jest więc idealny podczas letnich upałów. Z drugiej strony bywa podatny na odkształcenia, a po nasiąknięciu wilgocią wolniej wysycha – co nie zawsze jest komfortowe, zwłaszcza podczas uprawiania sportu. To samo dotyczy wełny, która posiada jednak ogromną zaletę – świetnie zatrzymuje ciepło, pozwalając przy tym skórze oddychać. Jest więc niezastąpiona w przypadku zimowych płaszczy, szalików, czapek i rękawiczek.
Wiskoza
To materiał uzyskiwany z włókien celulozowych pochodzących z drzew. Jest bardzo lekki i przyjemny w dotyku, sprawdzi się więc w przypadku letnich bluzek czy koszul. Wiskoza dobrze łączy się z innymi włóknami, często więc znajdziesz ją w mieszankach z poliestrem lub bawełną. Dzięki niej sztywne materiały nabierają miękkości, a syntetyczne – lepiej przepuszczają powietrze.
Elastan
Bywa też określany jako spandeks. To właśnie dodatek elastanu sprawia, że tkanina nabiera elastyczności i idealnie dopasowuje się do kształtu ciała. Trudno sobie wyobrazić bez niego tego chociażby legginsy czy sportowe staniki. Większa rozciągliwość tkaniny to także większa odporność na odkształcenia, dlatego elastan często występuje w duecie z bawełną, podnosząc jej wytrzymałość.
Poliester
Ma swoich przeciwników i zwolenników, ale jedno jest pewne – to obecnie najbardziej popularny materiał służący do produkcji ubrań. Nie przepuszcza powietrza tak, jak materiały naturalne (bawełna, wełna, len). Jego zaletą jest jednak to, że szybko wysycha, a także jest bardziej odporny na przetarcia – sprawdzi się więc w ubraniach sportowych przeznaczonych na trening i siłownię. Aby zrównoważyć nieco negatywny wpływ produkcji tego materiału na środowisko, staraj się wybierać ubrania wykonane z poliestru pochodzącego z recyklingu (jak np. legginsy adidas Leggings W Xpr 7/8).
Mieszanki
Rozwiązaniem łączącym w sobie zalety kilku typów surowców są tkaniny na bazie różnych rodzajów włókien, np. bawełny, poliestru i elastanu. Bawełna wpłynie na lepszy przepływ powietrza, poliester wzmocni strukturę, a elastan zapewni elastyczność. Taki skład znajdziesz np. w klasycznych legginsach treningowych Nike Leggings Nike Sportswear Club. Dodatek wełny z kolei sprawi, że ubranie będzie lepiej zatrzymywało ciepło – szukaj go więc w ubraniach przeznaczonych na zimę.
Każdy rodzaj materiału ma swoje wady i zalety – teraz, kiedy już je znasz, możesz bardziej świadomie podejmować zakupowe decyzje. Pamiętaj, by czytać informacje na metkach oraz w opisach produktów – dzięki temu będziesz wiedzieć, jak dbać o nowe ubranie i czego możesz spodziewać się po tkaninie, z której zostało ono wykonane.