23.10.2019
Sportowy ranking województw - mazowieckie

Województwo mazowieckie: 10. miejsce w sportowym rankingu województw
W sportowym rankingu województw Mazowsze finiszuje dopiero na 10. miejscu. Chociaż potencjał województwa jest niewątpliwie spory, statystyki okazały się nieubłagane.
Tak odległe miejsce Mazowsza może wynikać z faktu, że jest ono najludniejszym województwem Polski – dlatego też stosowane przez nas przeliczniki okazały się wyjątkowo bezlitosne.

Najwięcej siłowni w kraju
Zdecydowanym zwycięzcą Mazowsze okazało się w porównaniu liczby działających tu klubów fitness i siłowni. Na każde 100 tys. mieszkańców przypada prawie dziesięć placówek. Dla porównania ten sam wskaźnik dla Pomorza, wicelidera tej kategorii, to jedynie siedem.
Dość dużo punktów województwo zgarnęło również w porównaniu samorządowych nakładów na kulturę fizyczną i sport. W tym zakresie z puli ponad 18 mln zł na każdego obywatela przypadło tu 3,37 zł. To siódmy wynik w kraju – trudno uznać go za sukces, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że to znacznie poniżej krajowej średniej (4,1 zł/mieszk.)
Oprócz tego region znalazł się w połowie tabeli porównującej aktywność mieszkańców. 49 proc. Mazowszan uprawia sport przynajmniej raz w tygodniu – ten odsetek wygląda identycznie w kujawsko-pomorskim.
Bez rewelacji w większości kategorii
Pozostałe cząstkowe rankingi nie wyglądają już tak dobrze. Mazowsze zajęło ostatnią lokatę w porównaniu dostępnych tu obiektów sportowych: na 10 tys. mieszkańców przypada tylko 1,37 tego typu obiektu.
Znaczna część z nich zlokalizowana jest przy tym w Warszawie. Pozostałe regionalne centra sportu to Płock, posiadający nowoczesną Orlen Arenę, oraz Radom, który już niebawem wzbogaci się o nowy stadion.
Bardzo słabo prezentuje się także odsetek organizowanych tu dużych eventów sportowych. Oddajmy jednak sprawiedliwość Warszawie, która częściej niż jakiekolwiek inne miasto w kraju jest areną wielkich wydarzeń sportowych.
Pod względem liczby działających tu klubów sportowych, Mazowsze do mety dotarło na przedostatniej pozycji. Chociaż region to matecznik najsłynniejszych polskich drużyn (takich jak chociażby piłkarska Legia Warszawa), to jednak na każde 10 tys. mieszkańców przypada tu tylko 2,81 klubu – o ponad jeden mniej, niż w tej kategorii wynosi ogólnopolska średnia.
Na pocieszenie dodajmy, że o wiele lepiej prezentuje się wskaźnik szkół posiadających co najmniej dwie klasy sportowe lub jedną mistrzostwa sportowego. Takich placówek edukacyjnych w regionie znajdziemy 167 – więcej jest tylko na Śląsku.
Mazowieccy influencerzy
Jak można się domyślać, Mazowsze (a zwłaszcza Warszawę) zamieszkuje wielu sportowych influencerów. Gdybyśmy przyznawali punkty tylko w tej kategorii, region bez problemu zająłby miejsce na podium.
To właśnie tutaj rezyduje Daniel Qczaj – jego szczere, wyluzowane wyznania codziennie ogląda prawie pół miliona obserwujących. Pasją do jogi na Mazowszu zaraża Ola Żelazo, która dodatkowo codziennie motywuje miliony Polaków na falach radiowej Jedynki. Jeśli zaś naszą domeną jest taniec, warto sprawdzić profil Tomka Prządki: zawodowego tancerza, dzięki któremu od kuchni poznamy pracę choreografa.
Dużą popularnością cieszy się też konto Małgorzaty Mączyńskiej, znanej instruktorki fitness i triumfatorki wielu branżowych konkursów. W Warszawie działa też mistrz Polski w aerobiku sportowym Tomek Choiński, zwany „prawą ręką Ewy Chodakowskiej”. Dzięki Ance Dziedzic dowiemy się zaś, jak spalać tłuszcz praktycznie w każdej sytuacji.
Mazowieckie na tle innych województw
Zobacz, jak w sportowym rankingu województw wypadły pozostałe regiony Polski!
