spodnie dresowe

Spodnie dresowe przeszły długą drogę, ewoluując ze stroju typowo sportowego do istotnego w miejskich stylizacjach elementu garderoby. Dziś dresy to nie tylko spodnie, które można założyć na siłownię czy do biegania. Dla wielu to fundament codziennych outfitów.

Niezwykły początek niezwykłych spodni

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, ale pierwowzór dzisiejszych spodni dresowych pojawił się w latach 50. XIX wieku. Były to tak zwane blumerki, stanowiące pierwsze spodnie przeznaczone dla kobiet. Dzisiaj widok kobiety w spodniach nikogo już nie dziwi, ale w tamtych czasach było to naprawdę zdumiewające wydarzenie.

Publicznie w blumerkach zaprojektowanych przez Elizabeth Smith Miller pokazała się Amelia Bloomer, będąca feministyczną działaczką. Amelia nie tylko nosiła pierwsze kobiece spodnie, ale miała również znaczny wpływ w ich reklamowaniu, ponieważ starała się wypromować je na łamach swojego pisma.

Męskie dresy

Spodnie dresowe dla mężczyzn pojawiły się na początku lat 20. XX wieku, kiedy ujrzały światło dzienne za sprawą Emila Camuseta, założyciela marki Le Coq Sportif. Pierwsze takie dresy były przeznaczone dla atletów, którzy w spodniach uszytych z dżerseju mogli wygodnie się rozciągać.


Pełna oferta męskich spodni dresowych w sklepie 50Style

Turecka moda, blumerki i joggersy

Dzisiejsze spodnie dresowe typu jogger wzorowane są na XIX-wiecznych blumerkach, których autorka z kolei zainspirowała się modą turecką. Aktualny fason charakteryzuje się delikatnie obniżonym stanem, zwężanymi nogawkami i obecnością dolnych ściągaczy.

Spodnie dresowe typu jogger

Cechy charakterystyczne joggerów: niski stan, zwężane nogawki i ściągacze przy kostkach

Rosnąca popularność dresów

Popularność spodni dresowych zaczęła rosnąć w latach 60. razem z amerykańskim trendem na zdrowy i sportowy styl życia. W pewnej mierze przyczyniła się do tego Jane Fonda, amerykańska aktorka, która w telewizja pokazywała ćwiczenia fizyczne, namawiając kobiety do zwiększenia swojej sportowej aktywności. W latach 70. o dresach zrobiło się jeszcze głośniej i powoli przestały być kojarzone ze strojem na siłownię czy salę gimnastyczną, a projektanci mody coraz bardziej zaczęli interesować się również legginsami.

Spodnie dresowe choćby przez sam materiał nie były traktowane jako ubrania codziennego użytku. Szara bawełna sprawiała, że dresy skategoryzowane zostały jako odzież sportowa, ewentualnie nadająca się do wyjścia do ogródka lub na działkę. Spodnie te zyskały popularność jako strój miejski dzięki gwiazdom show-biznesu, takim jak na przykład Victoria Bekcham, która jako jedna z pierwszych zaczęła dołączać dresy do swoich codziennych outfitów do wyjść na miasto.

Dresy w końcu stały się podstawą miejskich stylizacji, a znane są przypadki łączenia ich nie tylko z butami sportowymi, ale nawet ze szpilkami. Obecnie dresy można zobaczyć nie tylko na ulicy, ale również na wybiegach, ponieważ wielu wybitnych projektantów i słynnych domów mody zaczęło umieszczać ten rodzaj spodni w swoich kolekcjach. Tak mocny trend sprawił, że aktualnie spodnie dresowe dostępne są w wielu różnych krojach, a wyjście w nich na miasto czy nawet do pracy stało się już czymś zupełnie normalnym.

A Wy lubicie chodzić w dresach? :)