Jak czyścić buty z błota? Praktyczne wskazówki


Co łączy wiosenne roztopy, niespodziewane ulewy latem, jesienną szarówkę i bardzo łagodną zimę? Przede wszystkim jedna rzecz: ubłocone buty. Zabrudzenia mogą pojawić się bez względu na porę roku – i dlatego tak ważne jest, by zawsze wiedzieć, co robić! Zastanawiasz się, jak wyczyścić trampki? A może jak usunąć plamy z błota ze skórzanych butów? Nie musisz dłużej szukać porad i eksperymentować – z naszymi wskazówkami Twoje obuwie od razu nabierze blasku.

Pielęgnacja butów z materiału

Trampki, tenisówki i materiałowe sneakersy są szczególnie narażone na zabrudzenia – bez względu na to, jaki mają kolor. Bo choć mówi się, że to białe cholewki trudno utrzymać w czystości, tak naprawdę plamy po błocie wyraźnie widać również na modelach w innych barwach. Jak sobie z tym poradzić? Przede wszystkim nie ufaj popularnym poradom z Internetu i absolutnie nie wrzucaj butów do pralki! Środki chemiczne w połączeniu z ciepłą wodą mogą sprawić, że klej puści, a wysokie obroty, na jakie wchodzi maszyna, doprowadzą do nieodwracalnych szkód. Efekt? Czyste tenisówki, które nadają się… jedynie do kosza. Nie rób im tego! Zamiast ryzykować, lepiej postaw na ostrożność. Czyszczenie butów z materiału rozpocznij od wysuszenia błota, a potem delikatnie zdrap zaschniętą warstwę. Usuń też błoto z podeszwy, tak, by nie osypywało się na dalszym etapie czyszczenia. Następnie przygotuj miskę z wodą i dodaj do niej odrobinę środka myjącego, na przykład mydła w płynie. Możesz również użyć specjalnego szamponu do butów. Bawełnianą szmatkę lub gąbkę namocz i odciśnij, tak by była wilgotna, ale nie ociekała, i łagodnie pocieraj cholewkę, aż plama po błocie zniknie. Nie zapomnij również przetrzeć boku podeszwy. Czyste buty odstaw w bezpieczne miejsce, z dala od silnych źródeł światła czy ciepła i pozostaw do wyschnięcia. Jeśli także sznurówki uległy zabrudzeniu, koniecznie je wyjmij i wyczyść. Możesz to zrobić ręcznie, za pomocą zwykłego mydła.

Skóra licowa – przyjaciel wymaga troski!

Skórzane buty prezentują się znakomicie, niezależnie od tego czy postawimy na materiał naturalny czy syntetyczny. Aby zachować je w dobrym stanie, musimy jednak pielęgnować je z troską i czyścić dosyć ostrożnie. Jak zatem usunąć błoto z butów skórzanych? W tym wypadku doskonale sprawdza się powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć”, bo im szybciej usuniesz zabrudzenie, tym lepiej. Obuwie ze skóry najlepiej czyścić od razu, dlatego rozsądnym wyjściem będzie noszenie ze sobą delikatnych ściereczek nawilżanych. Z ich pomocą możemy łatwo i, co ważniejsze, szybko doprowadzić cholewki do ładu. Co jednak, gdy o kłopocie zorientowaliśmy się już w domu? Bez obaw – i na takie sytuacje znajdzie się rozwiązanie. Przede wszystkim musisz pamiętać, że buty skórzane nie przepadają za wodą, a błoto to nie tylko ziemia, ale też drobinki piasku i żwiru, które mogą zafundować cholewce destrukcyjny peeling. Ostrożność to więc podstawa! Zacznij od usunięcia zabrudzeń z zagłębień bieżnika i przetarcia podeszwy. Następnie szczoteczką z miękkim włosiem delikatnie zetrzyj zaschnięty brud, a potem wyczyść resztę lekko zwilżoną szmatką. Na szczególnie uparte zabrudzenia może przydać się specjalny płyn do czyszczenia obuwia ze skóry, jednak w większości przypadków zwykła woda z odrobiną mydła powinna wystarczyć – uważaj tylko, by zbyt mocno nie zamoczyć cholewek! Czyste buty odstaw do wyschnięcia w przewiewnym miejscu. Unikaj natomiast zostawiania ich blisko okien czy koło kaloryfera. Skóra nie lubi mocnego światła czy wysokich temperatur, więc lepiej nie fundować jej szoku. Gdy buty będą już czyste, koniecznie je zaimpregnuj – to pozwoli jeszcze lepiej chronić cholewki przed uszkodzeniami, wilgocią, a także błotem.

Wysokie wymagania nubuku i zamszu

A jeśli nie skóra licowa to co? Oczywiście obuwie nubukowe i zamszowe! Po wykonane z tych materiałów modele sięgamy bardzo często, co jednak oznacza, że też są narażone na zabrudzenia od błota. Jak je usunąć, by ulubione sneakersy czy bootsy prezentowały się znakomicie? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nubuk i zamsz mają swoje wymagania. Przez delikatną strukturę, a konkretniej charakterystyczny meszek na powierzchni, muszą być pielęgnowane z troską i uwagą. Podobnie jak skóra licowa nie przepadają za wodą; lubią za to łagodne szczotkowanie. Co zrobić w przypadku zabrudzeń od błota? Zupełnie jak w przypadku materiałowych tenisówek, trzeba poczekać aż buty będą całkiem suche. Następnie należy wyczyścić podeszwę i szczotką z miękkim włosiem usunąć zaschnięte błoto. Pozostałą plamę możemy wyczyścić nakładając gąbką pianę z mydlin – środek czyszczący musi być jednak bardzo łagodny – a następnie lekko przyklepać szmatką. Idealnym i bezpiecznym rozwiązaniem będzie też postawienie na specjalne pianki czy żele. Oczywiście należy ich używać zgodnie z zaleceniem producenta, a jeśli stawiamy na nowy produkt, lepiej przetestować go w mało widocznym miejscu, by mieć pewność, że nie spotka nas przykra niespodzianka. Czyste buty odstawiamy do wyschnięcia, koniecznie w ciemnym przewiewnym miejscu, z dala od źródeł ciepła.