Jak wiązać buty?


Na to z pozoru oczywiste pytanie można udzielić kilku mniej oczywistych odpowiedzi. Czy wiesz, że możesz wiązać swoje buty nie tylko na klasyczny „krzyżyk”, a eksperymentowanie z rodzajami sznurówek to nie jedyny sposób na kreatywne ozdobienie tej części buta? Sznurowanie to kwestia związana nie tylko z wyglądem cholewki, lecz także z odpowiednią stabilizacją stopy. Gotowy na krótki przewodnik po rodzajach wiązania butów? Zaczynamy!

Jak wiązać buty trekkingowe i sportowe?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że sposób sznurowania butów górskich i treningowych może znacząco wpłynąć na komfort ruchu oraz ograniczyć otarcia. Zacznijmy od pozycji, w której należy ustawić stopę podczas przeplatania sznurówek: usiądź wygodnie i oprzyj stopę na pięcie, unosząc śródstopie oraz palce. W ten sposób but będzie dobrze stabilizował kostkę. Dobrze zawiązany but rozpoznasz po tym, że noga nie przesuwa się we wnętrzu buta, a równocześnie sznurowadła nie wrzynają się nieprzyjemnie w górną część stopy.

Jeśli masz problem z otarciami szczególnie w jednym obszarze (np. śródstopia lub kostki), sznurując buty zostaw w rejonie kłopotliwego miejsca „okienko”: przepleć sznurowadła nie na krzyż, tylko przez oczko wyżej, po czym kontynuuj wiązanie krzyżykowe. Dzięki temu uzyskasz większy luz tam, gdzie najbardziej tego potrzebujesz. A jeśli chcesz mieć gwarancję, że buty trekkingowe nie rozluźnią się w trakcie intensywnego wysiłku, spróbuj zawiązać je w tzw. węzeł chirurgiczny.

Jak wiązać trampki?

Trampki są synonimem streetwearowego stylu oraz luźnego podejścia do mody, dlatego eksperymenty ze sznurowaniem wyglądają w przypadku tych butów szczególnie dobrze! Istnieje wiele różnych trików na to, jak w oryginalny sposób przeplatać sznurówki przez oczka i tworzyć artystyczne wiązania. Krzyżyk, zygzak, drabinka… Internet to prawdziwa kopalnia różnych oryginalnych sposobów, nie wahaj się więc przetestować któregoś z nich! W wysokich trampkach szczególnie popularne jest zostawianie niezasznurowanych górnych dziurek oraz lekkie odchylenie języka – co nadaje stylizacji buntowniczego, nonszalanckiego charakteru.

Możesz też bawić się z rodzajami sznurówek: dobierać takie w kontrastowym kolorze w stosunku do cholewki, albo w dwóch różnych kolorach; we wzory, w mocnych neonowych barwach, szersze niż „klasyczne”… Możliwości są nieograniczone! Spróbuj też wymienić sznurowadła na atłasowe lub aksamitne tasiemki – to nada butom nieco klimatu glamour. Pamiętaj, że im sztywniejsze tasiemki, tym bardziej spektakularną kokardę możesz z nich wykonać!

Wyraź swój styl sznurowaniem!

Mamy nadzieję, że po przeczytaniu tego wpisu nie masz już wątpliwości, że buty można wiązać na wiele różnych sposobów. Czy użyjesz kolorowych sznurówek, czy pokażesz światu swoje zdolności manualne tworząc skomplikowaną plecionkę, czy też będziesz chodzić z rozluźnioną górną częścią wiązania jak przystało na prawdziwego sneakerheada – sznurowanie daje ogrom możliwości, jeśli chodzi o wyrażenie swojego stylu. Nie bój się eksperymentować i sprawdź, jak ta z pozoru drobna rzecz może zmienić naprawdę wiele!