Prawidła do butów – czy warto z nich korzystać?
Gdy słyszysz „prawidła do butów” to myślisz, że to zupełnie niepotrzebny luksus? A może w drugą stronę – prawidła do butów traktujesz jako staroć, który prędzej znajdzie się na dnie szafy dziadka niż faktycznie będzie się go używać? Otóż… nic bardziej mylnego! Ci, którzy z nich korzystają, wiedzą, że potrafią zdziałać cuda dla kondycji i wyglądu obuwia. Potrafią też wpłynąć na komfort jego użytkowania – poprzez delikatne rozciągnięcie tych nieco bardziej niewygodnych modeli. Prawidła to inwestycja, która zwraca się w postaci zadbanych i lepiej wyglądających butów na dłużej. Jednak prawidła prawidłom nierówne. Czytaj dalej i przekonaj się, na co zwracać uwagę przy zakupie. Tak, by zrobić to… prawidłowo.
Czym są prawidła do butów?
Zacznijmy od początku, bo nie każdy – a szczególnie młodsi miłośnicy świetnie wyglądającego obuwia – wie, jak wyglądają prawidła. To specjalnie wypełnienie, które umieszcza się w butach, aby zachować ich pierwotny kształt i zapobiec zniekształceniom czy zniszczeniom. Ale to akcesorium może też służyć jako prawidła do rozciągania butów, w przypadku gdy te są zbyt ciasne czy niewygodne. No dobra, ale jak wyglądają? Na rynku znajdziesz najczęściej prawidła drewniane (na przykład z cedru), prawidła plastikowe czy te z metalu. Najbardziej podstawowe modele mają wyprofilowany przód, który wyglądem ma przypominać kształt palców. W środku z kolei umiejscowiona jest sprężyna, która imituje stopę, „rozpycha” buta i jednocześnie utrzymuje pożądany kształt. Prawidło zakończone jest zabezpieczeniem, które zostaje umiejscowione w miejscu pięty – w ten sposób akcesorium nie zrobi dziury w bucie (choć by mieć tego pewność, najlepiej wybierać te zakończone pełną piętą, a nie „kulką”). Bardziej zaawansowane prawidła do butów wyglądem przypominają stopę manekina – mają specjalnie dociążoną piętę z drewna. Możesz też znaleźć prawidła do wysokich butów, które – poza wzmocnioną piętą, mają też wzmocnioną cholewkę. Prawidła możesz kupić zarówno dostosowane do rozmiaru stopy, jak i te regulowane. Jak więc widzisz – do wyboru, do koloru. Ważnym jest, by dostosować to przydatne akcesorium pod swoje potrzeby. I potrzeby swoich butów!
Korzyści z używania prawideł: po co je stosować?
Z czasem buty gubią swój blask, który miały tuż po zakupie. I to nieważne, czy dlatego że je intensywnie użytkujesz, czy w drugą stronę – dlatego że czekają głęboko schowane w szafie. W obu przypadkach – bez odpowiedniej pielęgnacji – będzie widać na nich znak czasu. Bo codzienne użytkowanie obuwia wiąże się z działaniem wilgoci (potu czy deszczu) oraz nacisku stopy, które z czasem powodują zagniecenia, odkształcenia i utratę estetycznego wyglądu. Z kolei trzymanie obuwia w pudełku bez odpowiedniej konserwacji i pielęgnacji może doprowadzić do odgnieceń spowodowanych naciskiem pudełka czy ich samych na siebie. Brzmi strasznie? To wszystko zminimalizujesz właśnie dzięki prawidłom! Ich używanie jest niezwykle ważne szczególnie w przypadku obuwia wykonanego z miękkiej skóry naturalnej, która jest bardziej podatna na uszkodzenia. Ale tak naprawdę przyda się w niemalże każdym rodzaju obuwia (no dobra, może w klapkach nie
Prawidła cedrowe czy plastikowe – które wybrać?
Tak jak pisaliśmy na początku – prawidła prawidłom nierówne. Jakie więc wybrać? Najczęściej polecanymi są drewniane prawidła. A konkretnie prawidła cedrowe. Ze względu na to, że, tak jak wspominaliśmy, drewno bardzo dobrze radzi sobie z wilgocią. Wchłania ją i pozwala równomiernie doschnąć butom. Poza tym – szczególnie drewno cedrowe – potrafi niwelować zapachy, co często jest problemem po długim użytkowaniu butów. Dobrym wyborem będzie nie tylko cedr, ale również buk. Bardzo istotnym jest to, by kupić prawidła do butów z drewna polerowanego, ale nie lakierowanego. Dlaczego? Z prostego powodu: lakier konserwuje materiał do tego stopnia, że prawidło nie jest w stanie wchłaniać wilgoci. Trzeba jednak zaznaczyć, że prawidła plastikowe również cechują się kilkoma zaletami. Przede wszystkim są tańsze. No i dużo lżejsze, co może się okazać niezwykle ważne w podróży. Nie zawierają jednak właściwości higroskopijnych, dlatego sam musisz podjąć decyzję, jakie cechy są dla Ciebie ważniejsze.
Jak używać prawidła?
Jeśli nigdy nie używałeś prawideł, to nie martw się – to bardzo proste! Po pierwsze: zdejmij buty i upewnij się, że nie są wilgotne. Jeśli są, najpierw przetrzyj je z nadmiaru wody i odstaw na chwilę do jej odparowania. Następnie włóż prawidła do butów, dopasowując je do rozmiaru i kształtu. Pamiętaj, by nie wciskać ich na siłę do środka obuwia, ale też nie pozostawiać zbyt dużego luzu. W ten sposób włożone prawidła pozostaw na kilka godzin lub całą noc – jeśli wymaga tego sytuacja.
Na sam koniec chcemy tylko przypomnieć, że choć prawidła najlepiej sprawdzają się w przypadku butów ze skóry, mogą być używane również w sneakersach czy botkach. A nawet możesz użyć prawidła do butów sportowych. Po prostu ważne, by dopasować je do rodzaju i rozmiaru obuwia. To jak? Kiedy użyjesz prawideł?