Jak pozbyć się nieprzyjemnego zapachu z butów?

Na skutek intensywnego użytkowania Twoje ulubione sneakersy, trampki, buty treningowe, buty do biegania, górskie trapery lub każdy inny rodzaj butów stracił nieco na świeżości zwłaszcza jeżeli chodzi o zapach? Obawiasz się, że jedynym wyjściem z sytuacji będzie pożegnanie się z daną parą i wymiana jej na zupełnie nowy model? Bieg wydarzeń wcale nie musi tak wyglądać!

Choć oczywiście nieprzyjemny, drażniący nozdrza zapach unoszący się z butów powstający na skutek rozwijających się bakterii, które szczególnie przypodobały sobie spocone stopy, nie należy do najbardziej pożądanych, to dobra wiadomość jest taka, że da się go całkowicie usunąć. Co więcej zabieg ten wcale nie jest tak skomplikowany jakby mogło się to wydawać…

5 skutecznych sposobów na pozbycie się brzydkiego zapachu z butów

1. Odpowiednia pielęgnacja

Czy właściwa i regularna pielęgnacja obuwia może mieć wpływ na utrzymanie go w zadowalającym stanie i zmniejszenie ryzyka powstawania nieprzyjemnego zapachu? Jak najbardziej! Choć być może wielu osobom wyda się to dość szokujące, to jednak fakty są takie, że dzięki regularnemu usuwaniu wszelakiego typu zabrudzeń pojawiających się na cholewkach lub podeszwach butów jesteśmy w stanie zapobiec powstawaniu oraz rozwojowi bakterii odpowiedzialnych za powstawanie brzydkiego zapachu. Oprócz tego warto również (jeżeli oczywiście istnieje tylko taka możliwość) od czasu do czasu wyprać wkładki do butów lub też całkowicie je wymienić na takie, które posiadają właściwości przeciwgrzybicze oraz przeciwbakteryjne, a także zadbać o regularne wietrzenie butów. Zwłaszcza jeżeli są one wykonane z materiałów syntetycznych.

2. Niezawodny ocet

Jednym z polecanych i sprawdzonych, domowych sposobów na usunięcie z butów nieprzyjemnego zapachu jest stworzenie roztworu z octu spirytusowego oraz wody (w proporcji 1:1), którym następnie należy oczyścić wnętrze butów. Oczywiście mieszanka ta jest dość aromatyczna, dlatego też dobrą praktyką jest wykonanie tego zabiegu na zewnątrz, gdzie zresztą warto później pozostawić buty do całkowitego, samodzielnego wyschnięcia.

3. Ochłodzenie klimatu

Kolejną skuteczną metodą na pozbycie się brzydkiego odoru jest… włożenie butów do zamrażarki, która stanowi mocnego przeciwnika dla ciepła oraz wilgoci sprzyjających powstawaniu niekoniecznie pożądanych aromatów. Wystarczy, że włożysz parę ulubionego obuwia do szczelnych, foliowych worków, a następnie pozostawisz je w zamrażarce na kilka godzin i gotowe. Wszystkie nieprzyjemne zapachy powinny pozostać tylko i wyłącznie odległym wspomnieniem.

4. Aromatyczna herbata

Sposobem, który również przynosi oczekiwane rezultaty jest wykorzystanie herbaty, która dzięki swojemu intensywnemu zapachowi skutecznie pochłonie nawet najbardziej intensywny zapach. Jeżeli chcesz wypróbować tą metodę włóż do butów kilka torebek herbaty bądź rozłóż je w całej szafce na obuwie i pozostaw na kilka godzin. Herbata skutecznie wchłonie wówczas wszelką wilgoć i brzydką woń, a buty zyskają kojący, miły aromat, którego jak dotąd niestety na próżno było szukać.

5. Profesjonalne środki do pielęgnacji i konserwacji obuwia

Rozwiązaniem, w które warto zainwestować mając na względzie dobry stan butów oraz komfort ich użytkowania są specjalistyczne preparaty, które dedykowane są właśnie do usuwania brzydkiej woni.

Świetnym wyborem będzie chociażby dezodorant do obuwia (taki jak np. dostępny w 50style odświeżacz Bama Trainer Fresh), który skutecznie maskuje wszystkie brzydkie zapachy i odświeża wnętrze butów, dzięki swoim właściwościom antybakteryjnym. Równie efektywnym rozwiązaniem są antybakteryjne wkładki do butów np. te z węglem aktywnym – Bama Fresh, które pochłaniają nieprzyjemną woń, a dzięki obecnym na ich powierzchni perforacjom dodatkowo wspomagają cyrkulację powietrza wewnątrz butów.