Jak przechowywać buty?


Buty na trening, w góry, na co dzień i na imprezę. Modele na lato, zimę i okres przejściowy. Nawet fani minimalizmu i praktyczności wiedzą, że dobre buty to podstawa codziennych stylizacji, a zarazem gwarancja wygody. Jednak równocześnie pojawia się pytanie – jak przechowywać obuwie, aby nie zajmowało dużo miejsca? Co zrobić, aby móc się nim cieszyć jak najdłużej? Poniżej przedstawimy Ci nasze sposoby na zachowanie butów w jak najlepszym stanie!


Odpowiednie przechowywanie

Twoja szafka na buty jest standardowej wielkości, a ulubionych par ciągle przybywa? Starasz się o nie dbać i nie układać ich warstwowo, ale ciężko Ci je pomieścić? W takim razie zainspiruj się naszymi propozycjami na ich ułożenie!

  • Układanie butów obok siebie, lecz w odwrotnym kierunku. Ten sposób sprawdzi się szczególnie w przypadku damskich butów na obcasie. Zaoszczędzi sporo miejsca, a po otworzeniu szafki od razu widać konkretną parę.
  • Ułożenie buta na bucie. Tutaj jednak musisz zachować ostrożność, aby nie uszkodzić cholewki i nie zgiąć zapiętka. Ten tip najlepiej zastosować na miękkim obuwiu sportowym, klapkach lub balerinach. Ważne jest, aby na wysokości pięty jednego buta znalazł się przód drugiego. W taki sposób od góry i dołu para zabezpieczona jest podeszwą, więc nie musisz obawiać się o zabrudzenia.
  • Wykorzystanie pudełek. Masz w zwyczaju po zakupie nowej pary butów wyrzucać jej oryginalne pudełko? To błąd! Właśnie w nim najłatwiej przechowuje się obuwie – nie tylko zimowe czy eleganckie, ale również sportowe i codzienne. Dlaczego? Ponieważ ich kształt nie jest narażony na odkształcenia, buty nie będą się kurzyć i zmieniać barwy. Po prostu są bezpieczne, a dzięki dodatkowej ochronie, na wierzchu możesz ułożyć kolejne pudełko lub bezpośrednio inną parę.
  • Włożenie butów do woreczków. Ta opcja sprawdza się w przypadku braku pudełek. Często te materiałowe woreczki nazywa się przeciwkurzowymi lub bezpyłowymi. A ponadto pomagają w organizacji – obydwa buty z danej pary zawsze są w tym samym miejscu.

Pielęgnacja po sezonie

Kolejnym tipem jest uporządkowanie butów pod względem sezonowości i pogrupowanie ich. Głównie ze względu na wygodę i łatwość dostępu do poszczególnych par. Zimą nie przydadzą się letnie sandały czy klapki, a latem z pewnością nie założysz śniegowców. Dlatego możesz je schować na wyższą półkę w szafie lub ułożyć głębiej. Jeśli chowasz zimowe buty lub obuwie na lato do mniej używanej części szafy, zadbaj o ich dobrą pielęgnację. Zrób przegląd modeli i pozbądź się tych, które już nie są w dobrym stanie. Jeśli jest szansa ich naprawy – zanieś je do specjalisty. Jeśli wszystko z nimi ok i nie widzisz potrzeby ich naprawy, samodzielnie zajmij się ich stanem.

  • Pierwszy krokiem będzie dokładne wyczyszczenie butów w zależności od materiału, z którego są wykonane. (Tutaj możesz znaleźć wskazówki, dotyczące czyszczenia butów z materiału: Jak czyścić buty z materiału).
  • Kolejnym etapem jest sprawdzenie, czy rzeczywiście nic się nie dzieje na łączeniu podeszwy z cholewką i nie widać nigdzie uszkodzeń.
  • Następnie warto zająć się impregnacją obuwia z wykorzystaniem środków do pielęgnacji.
  • Warto zaopatrzyć się również w prawidła – te przydadzą się szczególnie do butów zimowych lub jesiennych. Po co je stosować? Aby nie stracić pierwotnego kształtu obuwia i uniknąć zagnieceń.
  • Jeśli odczuwasz nieprzyjemny zapach, wykorzystaj środki pochłaniające zapachy.
  • Schowaj buty do pudełek lub woreczków, aby się nie kurzyły i w dobrych warunkach odczekały na kolejny aktywny sezon.

Zadbaj o idealne warunki do przechowywania

Zastanawiasz się, co może szkodzić Twoim butom i chcesz tego uniknąć? Wcale nas to nie dziwi – każdy chce się cieszyć dobrym stanem ulubionej pary jak najdłużej. Dlatego podpowiadamy! Niekorzystnie wpływa zarówno zbyt duża wilgoć, bliskość wysokich temperatur (np. sąsiedztwo grzejnika), jak i nasłonecznienie. Przez to cholewka może zmienić kolor, a kleje nie będę już tak wytrzymałe. Dlatego warto trzymać buty tam, gdzie jest suche, zacienione i chłodne miejsce. To pozwoli Ci się nimi cieszyć jak najdłużej.


Mamy nadzieję, że nasze porady, dotyczące przechowywania ulubionych sneakersów, butów sportowych, zimowych lub letnich będą dla Ciebie przydatne. A jeśli wciąż szukasz idealnej pary dla siebie lub swoich bliskich – sprawdź naszą ofertę w salonach stacjonarnych lub w sklepie online.