23.10.2019
Sportowy ranking województw - lubelskie

Województwo lubelskie: 12. miejsce w sportowym rankingu województw
W finałowym podsumowaniu sportowego rankingu województw Lubelszczyzna uplasowała się dopiero na 12. miejscu. Czy region wyróżnił się w którejkolwiek kategorii?
Lubelskie, ex aequo z Łódzkiem, drugie… od końca. Do usytuowanego miejsce wyżej Podlasia obydwa regiony straciły 5 punktów, zaś do lidera (opolskie) aż 43. Czyżby sport w Lubelskiem miał się aż tak źle?

Siłownie i nic więcej?
Województwo lubelskie najlepiej poradziło sobie w zestawieniu porównującym dostępność siłowni i klubów fitness. Łącznie w regionie znajdziemy ich 69. Liczba ta dała 3,25 placówki na 100 tys. mieszkańców – to wynik poniżej średniej (4), ale sytuujący województwo na siódmym miejscu w kraju.
Stosunkowo nieźle wypadł też bilans organizowanych tutaj wydarzeń sportowych: w tej kategorii Lubelskie uplasowało się dokładnie w połowie tabeli. W ostatnim roku odbyło się tu 191 dużych imprez. Większość z nich miała miejsce w Lublinie, który w ostatnich latach gościł m.in. futbolowe Mistrzostwa Europy U-21 oraz lekkoatletyczne Mistrzostwa Polski.
W innych konkurencjach Lubelszczyzna radziła sobie jednak słabo: w sześciu z siedmiu ocenianych przez nas kategorii region uplasował się w drugich połowach tabel. Co jednak ciekawe, w żadnej konkurencji nie okazał się najsłabszy.
„Szczypiorniak” nie ratuje sytuacji
Liczba 721 działających tu klubów sportowych w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców dała wynik 3,4 – duży odsetek stanowią zespoły grające w popularną tu piłkę ręczną.
To minimalnie więcej, niż uzyskał będący sportową potęgą Śląsk, ale wciąż zbyt mało, by zawalczyć o chociażby środek tabeli. Lubelskie pod tym względem wylądowało bowiem na dwunastym miejscu, daleko za bezkonkurencyjnym w tej kategorii Podkarpaciem.
Trzynasta lokata przypadła zaś regionowi w porównaniu liczby profesjonalnych obiektów sportowych. 452 dostępne tutaj hale, boiska, baseny i stadiony dają 2,12 obiektu na 10 tys. mieszkańców; niemal identyczny wynik zanotowało województwo świętokrzyskie.
Na trzynaste miejsce Lubelskie dotarło w porównaniu sportowej oferty lokalnych szkół. 52 placówki mogą się pochwalić co najmniej dwiema klasami o profilu sportowym lub przynajmniej jedną klasą mistrzostwa sportowego, co daje wynik znacznie poniżej ogólnopolskiej średniej (2,45 wobec 3,52 szkoły na 100 tys. mieszk.) To samo miejsce region zajął też pod względem samorządowych wydatków na kulturę fizyczną (2,24 zł/mieszk.)
Mieszkańcy Lubelszczyzny należą też do najmniej aktywnych mieszkańców Polski. Jedynie 44 proc. z nich przyznaje się do regularnego uprawiania sportu przynajmniej raz w tygodniu (taki sam wynik zanotowało również Podlasie). Nie jest to może najgorszy rezultat, ale w tej klasyfikacji sytuuje region na trzecim miejscu od końca.
Lubelscy influencerzy
Mimo że Lubelszczyzna w statystykach wypadła blado, to tutaj również znaleźć można kilkoro ciekawych influencerów sportowych.
Naszą uwagę przyciągnął m.in. bodybuilder ukrywający się pod nickiem daarioo_aesthetic, który spośród lubelskich miłośników fitnessu wyróżnia się doskonałą rzeźbą. Coraz bardziej wymagające treningi dają motywację zarówno jemu, jak też ponad 30 tys. fanom obserwujących go na Instagramie.
Innym męskim pierwiastkiem w tym regionie jest Piotr Obara. Piotrek to wykwalifikowany trener personalny, który już od kilkunastu lat interesuje się kulturystyką i dietetyką, prowadząc mieszkańców Lubelszczyzny ku lepszemu zdrowiu i lepszej sylwetce.
Warto sprawdzić też profil Konstancji Ligienzy, której wielką pasją jest siatkówka. „Kocia" chętnie spędza czas nad wodą, znajdując tam ciszę, spokój i… nowe możliwości treningu, do którego zachęca wszystkich pasjonatów sportu.
Lubelskie na tle innych województw
Zobacz, jak w sportowym rankingu województw wypadły pozostałe regiony Polski!
